V 41. a 43. týždni boli na porastoch ozimných obilnín zaznamenané siné až extrémne silné výskyty cikádky burinovej (Psammotettix alienus). Spolu s cikádkami sú v porastoch pšenice a jačmeňa tiež kolónie vošiek. Intenzita výskytu prekračuje prah škodlivosti na mnohých miestach niekoľkonásobne a porasty môžu tak byť ohrozené prenosom vírusu zakrpatenosti pšenice.
Signalizačná správaCikádka burinováVýskyt cikádky burinovej, ktorá prenáša cicaním na listoch vírus zakrpatenosti pšenice - Wheat dwarf virus (WDV), je veľmi silný. Cikádkam vyhovuje dlhé, teplé a suché leto a v rokoch s teplou jeseňou a neskorým nástupom zimy má až tri generácie do roka. Prezimuje v štádiu vajíčok nakladených na listy obilnín. Jedna samička kladie 50 až 200 vajíčok. Larvy sa liahnu v máji, dospievajú v júni. Symptómy ochorenia sú nasledovné: listy žltnú od špičky a okraja, žltnutie postupne prechádza na steblá, nastáva redukcia rastu až odumretie celých rastlín. Rastliny, ktoré prežijú tvoria hluché klasy. Prah škodlivosti je 5 a viac nýmf na 100 šmykov entomologickým šmýkadlom (sieťkou) pri súčasnom výskyte rastlín s príznakmi vírusu nad 10 percent pri teplote aspoň 12-15 °C (optimálne nad 18 ° C), pokiaľ možno za slnečného, bezveterného počasia, najlepšie v neskorom popoludní. Prvé pozorovanie prebieha na vzídenom výmrve, druhé na vzídených oziminách, tretie na oziminách v neskoršej jari.
Vošky
Vošky, ktoré prenášajú vírus žltej zakrpatenosti jačmeňa - Barley yellow dwarf virus (BYDV), sú aktívne pri teplotách 15 – 18 °C cez deň. Vírus napáda jačmeň, pšenicu aj raž. Odporúčam sledovať denné teploty, vlahové pomery, zakoreňovanie obilnín, nálet vošiek a v prípade dennej teploty nad 15°C ošetriť porasty. Symptómy napadnutia sú zaostávanie jednotlivých rastlín v raste, sfarbenie listov od špičky a okrajov na jačmeni do červeno fialova, na pšenici do žlta až oranžova, vzpriamovanie listov. Sfarbenie postupne prejde do chlorózy až nekrózy. Na jar napadnuté rastliny silne odnožujú, koreňová sústava sa oslabí a klasy sa nevyvinú, alebo sú hluché. Vošky môžu napádať rastliny niekoľko týždňov, prezimovať v poraste a pokračovať v prenose infekcie na jar. Vošky uprednostňujú jačmenné porasty pred pšeničnými.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.