04.11.2016 | 01:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vičenec vikolistý si zaslúži našu pozornosť

K málo rozšíreným no povšimnutia hodným plodinám patrí vičenec vikolistý Onobrychis viciifolia Scop., na ktorý sa počas kvitnutia podobá jeho divo vyskytujúca sa forma nápadne dlhým súkvetím. Ide o nedocenenú trsnatú trvácu bôbovitú krmovinu najmä vysychavých až vyprahnutých, plytkých a vápenatých pôd, resp. divú rastlinu menej úrodných trávnatých svahov či piesočnatých presypov. Jej pestovanie je hospodársky významné na parcelách, kde pestovanie lucerny alebo ďateliny už nie je ekonomicky zaujímavým prípadne je parcela menej vhodná na mechanické obrábanie.

Význam pestovania

Vičenec vikolistý má na pôdu priaznivé až melioračné účinky, vyznačuje sa dobrou krmovinárskou hodnotou a pri skrmovaní v zelenom nenadúva (to je vzhľadom na botanickú príslušnosť ojedinelá vlastnosť), dobre znáša spásanie a vyhľadávanou sa stáva aj pre svoju medonosnosť.

Vičenec je ľudovo nazývaný aj špargeta (najmä starší ľudia poznajú túto rastlinu pod týmto názvom), v ČR je zaužívaný názov vičenec ligrus, prípadne esparzeta. S jeho pestovaním sa začalo v 16. storočí vo Francúzsku, odkiaľ sa rozšíril do celého sveta. Pochádza z teplejších oblastí Európy – z Francúzskych Aĺp a z Talianska. Pôvodne bol krmovinou viničných oblastí, čo vysvetľuje jeho náročnosť na svetlo a teplo. Vo svete je pestovaniu vičenca venovaná pomerne značná pozornosť. V katalógu OECD z roku 2014 je uvedené 35 registrovaných odrôd, v Spoločnom katalógu EU je 19 odrôd. V súčasnosti je v Českej republike a na Slovensku povolená jedna odroda Višňovský. Odroda Višňovský - viackosný bola vyšľachtená na bývalej šľachtiteľskej stanici Višňové (okr. Znojmo), v súčasnej dobe je v ČR vedená pod názvom Višňovský a je udržovaná firmou Agrogen, spol. s r. o. Troubsko, Šľachtiteľská stanica Želešice (ČR).

Popis rastliny

Vičenec vikolistý je 30 - 100 centimetrov stredne vysoká trváca bylina s priamou byľou, vyplnená dreňou, rebrovitá, slabo chlpatá, v spodnej časti vetvená. Listy sú dlhé, zložité nepárne perovité, najviac so 7 - 13 pármi lístkov, lístky opačne vajcovité, elipsovité až čiarovité, 12 - 24 x 3 - 5 milimetrové. Súkvetie je strapec vajcovitého až valcovitého tvaru. Počet kvetov je 5 až 75, kalich je zelený a chlpatý, koruna ±1 centimeter dlhá, jasno až karmínovo ružová s tmavšími žilkami. Kvitne od mája do augusta. Plodom je jednosemenný, ostnatý, polkruhovitý struk, ±8 milimetrov dlhý, plochý, na povrchu obojstranne hrubo sieťovito žilkovaný, s ostňom 0,1 - 0,6 milimetra dlhým, ťažko lúpavý. Semeno je obličkovité, svetlo hnedé, HTS 13 - 15 gramov. Vytvára silne rozvinutý kolovitý koreň, ktorý siaha až do niekoľkých metrov, na koreňoch sa utvárajú hrčky so symbiotickými baktériami.

Nenáročný a tolerantný

Na pôdu je vičenec pre svoj rozvinutý koreňový systém vcelku nenáročný, uspokojuje sa aj s chudobnejšími pôdami, ktoré ale musia byť dostatočne zásobené vápnikom.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down