Koncom septembra som strávil týždeň v Moskve. Do mesta som sa vrátil po viac ako štvrťstoročí. Moja zvedavosť na to, ako sa zmenilo mesto, bola teda namieste. Prileteli sme na letisko Vnukovo, vzdialené viac ako 30 kilometrov od stredu mesta. Priatelia nás čakali a odviezli do hotela. Ubytovanie sme si našli v strede mesta; nebol to síce žiaden komfort, ale aj cena bola primeraná pre priemerných slovenských turistov.
Prvá naša prechádzka po meste smerovala na Červené námestie. Cestou sme prechádzali popri stánkoch gastronomického festivalu Zlatá jeseň. Navštívili sme stánky a ochutnali sme gastronomické ponuky z celého Ruska. Zastavili sme sa na Manéžnom námestí a Námestí Revolúcie, kde boli z farebných tekvíc vystavané sochy rôznych tvarov. Na výzdobu predajných miest použili viac ako 25 tisíc farebných tekvíc, ktoré organizátori doviezli do Moskvy z vidieka.
Festival Zlatá jeseň trval od 22. septembra do 8. októbra tohto roku vo všetkých okresoch a parkoch Moskvy, kde sa konali ochutnávky a predaj potravinárskych produktov zo 40 regiónov Ruska.
Do 15-miliónovej Moskvy pri tejto príležitosti priviezli okolo 70 ton syrových výrobkov, 70 ton rýb a morských produktov, 40 ton mäsových výrobkov a ďalšie produkty, ktoré ponúkali v 23 strediskách, na 19 maloobchodných trhoch, na 95 víkendových trhoch a vo viac ako tisíc obchodoch.
Regionálni výrobcovia potravinových výrobkov pripravili ochutnávky a predaj mäsových výrobkov, rýb, syra, medu, ovocia, zeleniny a iných produktov. Regionálne produkty ponúkali i v známom obchodnom dome GUM. Moskovčania mali o ponúkané gastronomické špeciality veľký záujem.
V priebehu festivalu Zlatá jeseň navštívilo sprievodné podujatia viac ako 5 miliónov ľudí. Myslím si, že myšlienka spropagovať poľnohospodársky vidiek v hlavnom meste by mohla byť inšpiratívna i pre Slovensko, a také podujatia by určite nezostali bez povšimnutia ani v Bratislave či v Košiciach.
(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)