07.11.2022 | 07:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vijačka egrešová na egrešiach a ríbezliach

Pestovatelia egreša obyčajného a ríbezlí sa môžu stretnúť s prítomnosťou vijačky egrešovej. Škodlivosť spôsobujú larvy, ktoré môžu v priebehu svojho života zničiť až 6 plodov egreša alebo 15 plodov ríbezlí. Škodca sa premnoží iba zriedkavo.

Dospelec dorastá do 15 mm a v rozpätí krídel je 27 - 30 mm široký. Pre predné krídla je základnou farbou hnedosivá s dvomi šikmými zubovitými bielymi pásikmi. Zadné krídla sú bledohnedé s bielymi brvami. Vajíčko je oválneho tvaru so sieťovitou mriežkou na povrchu. Najskôr má bielu farbu, neskôr žltú. Larva má tiež žltkasté telo, iba hlavu čiernu. Aj telo larvy mení svoje sfarbenie, neskôr sa stáva trávovozelené. Larva dorastá do 14 mm.

Škodca prezimuje v štádiu kukly plytko v pôde. V období začiatku kvitnutia hostiteľov je možné pozorovať prvé motýle. Samička kladie vajíčka do kvetov, zriedka na listy alebo mladé bobule. Dorastené larvy opúšťajú hostiteľa a prechádzajú do pôdy, kde sa zakukľujú. Vijačka egrešová má jednu generáciu za rok.

Za najúčinnejší spôsob ochrany pred vijačkou egrešovou sa považuje plytká kultivácia pôdy okolo rastlín počas jarného obdobia. Chemická ochrana je pomerne komplikovaná a mala by sa vykonať až po odkvitnutí egrešov. U nás, v podmienkach Slovenskej republiky, nie sú autorizované žiadne prípravky na ochranu rastlín určené cielene proti vijačke egrešovej.

Ing. IVANA BUGRIOVÁ, ÚKSÚP - Odbor ochrany rastlín

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down