V priebehu 24. a 25. týždňa bola dosiahnutá suma efektívnych teplôt (SET) 360d° (denných stupňov Celzia), ktorá signalizuje začiatok kladenia vajíčok vijačky kukuričnej (Ostrinia nubilalis). To znamená, že neváhajte s ošetrovaním porastov kukurice. Oproti minulému roku je nálet víjačky oneskorený takmer o dva týždne.
Signalizačná správa
Bionómia škodcu
Vijačka kukuričná prezimuje vo zvyškoch rastlín kukurice v štádiu húsenice, kde sa v priebehu mája a júna zakuklí a vylieta motýľ. Samičky kladú vajíčka na spodnú stranu listov v blízkosti stredného rebra po 10 až 30 kusoch usporiadaných do nepravidelného oválu. Jedna samička môže postupne vyklásť okolo 300 vajíčok. Húsenice sa liahnu asi o 10 až 15 dní. Vyvinuté larvy sú dlhé 25 milimetrov, sivožlté s hnedou hlavou. Najmladšie húsenice sa živia listami a bliznami kvetov, napádajú aj metliny a neskôr prenikajú do stonky alebo do šúľkov. Migrujú v rastline a pred zberom kukurice zaliezajú do dolných častí stonky, kde prezimujú. Najviac vyvinutých lariev sa nachádza 30 centimetrov nad zemou. Počas žeru poškodzujú vnútro stebla, klasu a ničia zrná. Preto je zvlášť dôležité ošetrovať porasty osivovej a zrnovej kukurice. Poškodené časti rastlín sú vstupnou bránou pre fuzariózy.
Možnosti ochrany
Ochrana proti víjačke kukuričnej môže byť podľa rozhodnutia farmára buď biologická zavesením kapslí prípravku so živými osičkami Trichogramma pintoi a Trichogramma evanescens, ktoré kladú vajíčka do vajíčok vijačky kukuričnej a mory bavlníkovej, kde prebieha celý ich vývoj. Prvú aplikáciu treba urobiť na začiatku kladenia vajíčok vijačky zavesením kapslí v pároch na najvrchnejší list, druhú po 7 až 10 dňoch. Táto metóda je efektívna pri predpokladanom napadnutí 25 percent a viac rastlín. V kukurici siatej je povolená dávka 100 kapslí na hektár v dvoch aplikáciách, v kukurici cukrovej až 150 kapslí v troch aplikáciách. Je najvyšší čas vyvesiť kapsle do porastu.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.