Ako vaši členovia hodnotia tento vinohradnícky a vinársky rok? Na túto a ďalšie otázky redakcie Roľnícke noviny dnes odpovedá Ing. JAROSLAVA KAŇUCHOVÁ PÁTKOVÁ, PhD., výkonná riaditeľka Zväzu vinohradníkov a vinárov Slovenska.
„Vinohradníci a vinári na Slovensku v tomto roku predpokladajú kvalitatívne výbornú kampaň, opätovne sa však vyrobí menej vína. Zníženie celkového množstva úrody sa predpokladá o 10 percent oproti dlhodobému priemeru. V kampani 2017 by sa teda na Slovensku malo vyrobiť okolo 312 tisíc hektolitrov vína. Kvalita sa zatiaľ ukazuje byť mimoriadne dobrá pre biele aj pre ružové vína, a teplé jesenné počasie bez výraznejších dažďov prinieslo výbornú kvalitu aj pre červené vína. V tokajskej oblasti sa hovorí o excelentnom ročníku z pohľadu množstva a kvality cibéb. Začiatok kampane je - v závislosti od jednotlivých regiónov - posunutý asi o týždeň až desať dní dopredu.“
Do akej miery boli vinohrady tohto roku poškodené jarnými mrazmi?
„Jarné mrazy poškodili predovšetkým mladú výsadbu, a to celoplošne, pričom škody sú nezvratné. Podľa odhadov bolo poškodených asi 50 hektárov vinohradov, a škody predstavujú okolo 400 tisíc eur. Lokálne boli miestami až do 70 percent poškodené aj rodiace vinohrady, pričom najviac bola postihnutá Malokarpatská vinohradnícka oblasť, ale v rámci celého Slovenska to neboli výrazné škody. Na druhej strane, vďaka suchému počasiu bol len minimálny tlak chorôb, a zdravotný stav hrozna je tohto roku takmer 100-percentný.“
Úrodu hrozna však neohrozuje len počasie, robia to aj škorce a diviačia zver. Ako sa na škodách podpisujú títo škodcovia?
„Škody, spôsobené náletmi škorcov a diviačej zveri, predstavujú pre vinohradníkov čoraz väčší problém. Vo všetkých vinohradníckych krajinách majú totiž výnimku z ochrany škorca lesklého a v čase zberu hrozna je povolený jeho odstrel. Slovensko však takúto výnimku nemá, a v ostatných rokoch je pozorovaná čoraz väčšia migrácia tohto vtáka na Slovensko, v súvislosti čím rastú aj škody v našich vinohradoch. V minulom roku predstavovali škody, spôsobené škorcom, odhadom asi 3 milióny eur, a zničených bolo okolo 1 000 000 kilogramov hrozna. Zväz vinohradníkov a vinárov Slovenska bude Ministerstvo životného prostredia SR opätovne žiadať o výnimku z ochrany škorca lesklého.“
(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)