V historickom kaštieli v Oponiciach sa vo februári 2023 po troch rokoch z takmer celého Slovenska opäť stretli pestovatelia viniča hroznorodého.
Hostí podujatia privítal Ing. Ján Gutten, obchodný riaditeľ spoločnosti ALCHEM spol. s.r.o., ktorá ako uviedol v prvom rade stavia na odbornosti, na komplexnej ponuke prípravkov na ochranu rastlín, stimulačných látok, priemyselných hnojív, osív, taktiež na obchode s komoditami, pohonnými hmotami, poskytovaním služieb v poľnohospodárstve a v ponuke produktov pre záhradkárov.
Riešenia a odporúčania BASF
Ing. Štefan Šimonka zo spoločnosti BASF, zároveň dlhoročný vinohradník vo všeobecnosti zhodnotil ekonomiku pestovania viniča, ktorá je v ostatných rokoch mimoriadne nepriaznivá: „Kilogram hrozna sme pri najlepšom predávali za 45 centov, čo je na pováženie. Buď dosiahnuť 14 ton hrozna z hektára, aby sme sa dostali v mnohých prípadoch na nulu, alebo finalizovať, iné nám neostáva.“ Za uvedeným je podľa Š. Šimonku dovoz zahraničných vín na slovenský trh (čomu sa nedá zabrániť), tlak na ceny a pokles spotreby vína, čo sa deje aj v najsilnejších vinárskych štátoch v EÚ. Pre porovnanie v Portugalsku je to 52 litrov na osobu za rok, čo je aj najvyššia spotreba, na Slovensku je to necelých 13 litrov vína na osobu ročne. Najväčším výrobcom vína na svete je Taliansko s 50,2 milióna hektolitrami, odkiaľ sa vo veľkom dováža víno aj na Slovensko, ktoré ročne vyrobí iba 0,35 milióna hektolitrov vína. Situácia je komplikovaná aj v ochrane viniča vzhľadom na ambície EÚ znížiť do roku 2030 množstvo účinných látok na hektár o 50 percent. „Na Slovensku je spotreba účinných látok na úrovni 1,5 kg na hektár a patríme tak ku krajinám s najnižším množstvom aplikácií prípravkov na ochranu rastlín,“ uviedol Š. Šimonka, podľa ktorého už dnes v podstate spĺňame požadované štandardy. „Znížením súčasnej spotreby POR by úplne ohrozilo ochranu viniča na Slovensku,“ dodal k situácii.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.