04.03.2022 | 08:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vírus afrického moru ošípaných sa môže prenášať tiež kontaminovaným krmivom

Africký mor ošípaných (AMO) je veľmi nebezpečné, nákazlivé ochorenie domácich i divých ošípaných všetkých plemien a vekových kategórií. Pôvodcom nákazy je DNA vírus, ktorý sa pri nakazených prasatách nachádza v krvi, tkanivových tekutinách, vnútorných orgánoch a vo všetkých sekrétoch a exkrétoch.

 

Ochorenie AMO vyvoláva širokú škálu klinických príznakov. Pri perakútnom priebehu dochádza k náhlemu úhynu bez typických príznakov. V prípade akútneho priebehu zvieratá hynú väčšinou do 5 dní; pri chronickej forme je priebeh pozvoľnejší a príznaky miernejšie. Tieto informácie je možné získať na stránkach Štátnej veterinárnej správy ČR, ale i inde a pozná ich pravdepodobne už každý chovateľ ošípaných v Európe.

Ochorenie pochádza zo subsaharskej Afriky, kde sa bežne vyskytuje v populácii prasiat bradavičnatých. Odtiaľ sa rozšírilo do Ázie, pravdepodobne skrmovaním zvyškov bravčového mäsa, ktoré neboli dostatočne tepelne opracované. Z Ázie potom bola nákaza zanesená aj do Európy (2014), nevyhla sa ani ČR (2017) a koncom roku 2019 už bola potvrdená v 9 členských štátoch EÚ, včítane Slovenska. Celosvetový chov ošípaných a produkciu bravčového ovplyvnilo najmä výrazné rozšírenie nákazy v Číne a tým viac-menej zdecimovanie najväčšieho chovu ošípaných na svete.
Vo vnímavej populácii ošípaných sa vírus AMO môže prenášať nielen priamym kontaktom s nakazeným zvieraťom, ale i prostredníctvom produktov získaných z nakazených zvierat (tepelne neošetrené bravčové mäso a produkty z neho, neošetrené trofeje a zvyšky lovu) alebo kontaminovanými predmetmi a krmivom.

Viac sa dočítate v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 10.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down