Vtáčia chrípka A(H5N1) je ochorenie, ktoré sa v posledných rokoch v zimnom období bežne vyskytuje aj v našich končinách. Tento vírus bol prvýkrát identifikovaný v roku 1996 v južnej Číne, a následne v roku 1997 spôsobil významné epidémie v chovoch hydiny v Hongkongu, pričom bolo hlásených 18 infekcií u ľudí.
Po roku 2003 sa vírus objavil znovu a rozšíril sa medzi vtákmi v celej Ázii, Afrike, Európe a na Strednom východe.
Odvtedy sa vtáčia chrípka A(H5N1) stala globálnym problémom, pričom viac ako 23 krajín nahlásilo Svetovej zdravotníckej organizácii (WHO) vyše 890 prípadov ľudských infekcií. Závažnosť ochorenia u ľudí sa pohybuje od miernych symptómov až po smrteľné prípady.
Doterajší vývoj v šírení sa vírusu priniesol nové výzvy. Prvýkrát v histórii bol vírus vtáčej chrípky HPAI A(H5N1) hlásený u dojníc. Ohnisko tohto vírusu bolo prvýkrát oznámené 25. marca 2024, a do januára 2025 bolo v USA potvrdených 929 prípadov v 16 štátoch USA.
Ďalšou významnou udalosťou bolo rozšírenie sa vírusu vtáčej chrípky do Antarktídy, kde predstavuje vážnu hrozbu pre izolované populácie vtákov, tuleňov, tučniakov a ďalších živočíchov, ktoré nikdy neboli vystavené takémuto patogénu.
K 21. januáru 2025 bolo na Slovensku potvrdených 37 prípadov vysoko patogénnej aviárnej influenzy H5N1. Z toho boli 2 ohniská v prípade hydiny, 6 výskytov bolo v prípade vtákov chovaných v zajatí a 11 výskytov bolo v prípade vtákov žijúcich vo voľnej prírode.
Najnovší prípad infekcie hydiny bol zaznamenaný 3. januára 2025 v okrese Veľký Krtíš, kde bola infikovaná hydina, vrátane kurčiat a husí.
(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.)