Na celom území Slovenska sa už začína prejavovať sucho. V súčasnosti poľnohospodári na poliach vysievajú hrach, pripravujú sa na výsadbu zemiakov, to isté sa týka jarnej cibule, a samozrejme, všetky tieto komodity potrebujú vlahu.
BRATISLAVA. Pre TV Roľnícke noviny to v posledný februárový deň tohto roku povedal JOZEF ŠUMICHRAST, podpredseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory a predseda Zemiakarského a zeleninárskeho zväzu SR.
Ku koncu februára tohto roku dosiahol deficit zrážok v porovnaní s dlhodobým normálom až 75 milimetrov. Nakoľko ho pomohli zmierniť dažde, ktoré sa v niektorých regiónoch Slovenska vyskytli v posledných februárových dňoch tohto roka?
„Niekde spadlo 10 milimetrov, čo je vzhľadom na obrovský doterajší deficit len také jemné pokropenie, ale my sa musíme pripraviť na to, že takéto obdobie bude naďalej pokračovať. Vnímame to negatívne, a jediné, čo je možné urobiť, je spustiť závlahy, ale dnes je ešte len koniec februára, začína sa marec, a ešte môžu prísť mrazy. A ak sa natlakujú sústavy a potom príde silnejší mráz, môže to poškodiť zariadenia.
Teraz sa len čím ďalej tým viac ukazuje, že bez vlahy nedokážeme fungovať, a je otázkou najbližších dní, či sa počasie umúdri.“
Čo by pestovateľom zemiakov a zeleniny v súčasnej situácii pomohlo najviac; pravda, okrem prírodných zrážok?
„Naše obavy znásobuje aj to, že nemáme ani zásoby zimnej vlahy, ktorá by bola uložená vo vodných nádržiach a v priehradách, čo by sme za iných okolností dokázali využiť. V minulosti bolo vybudovaných približne 200 nádrží určených vyslovene na zavlažovanie. Ich kapacita dosahovala 66 miliónov kubických metrov vody, lenže keď teraz vidíme to, v akom stave sú vodné nádrže z hľadiska ich naplnenosti, tak tá voda v nich nie je naakumulovaná. Ale jednoznačne musíme využiť tú vodu, ktorú máme k dispozícii, lebo na závlahy je ročne potrebných približne 18 miliónov kubických metrov vody. A práve takéto množstvo by sme potrebovali na tie komodity, ktoré bezpodmienečne treba zavlažovať; teda na zeleninu, zemiaky, cukrovú repu a na osivovú kukuricu. Ale už sa musíme pozerať aj na zavlažovanie niektorých ďalších plodín, trebárs krmovín, keďže nedostatok vlahy je u nás z roka na rok väčší. A problémom je aj nerovnomerné rozloženie zrážok, kedy v priebehu roka máme obdobie sucha a potom zasa obdobie zrážok.“
(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.)