Takmer na celom území Slovenska je v súčasnosti nedostatok vlahy. Za ostatných 90 dní chýba viac ako 50 milimetrov zrážok, v horských oblastiach stredného Slovenska dokonca „absentuje“ aj viac ako 100 milimetrov zrážok. Situáciu zhoršuje aj nízka alebo žiadna snehová vrstva, ktorá by vlahu akumulovala do jarných mesiacov. Ak sa situácia nezmení, môže to mať negatívny dosah na plány poľnohospodárov.
Hoci v zimnom období je vegetácia v útlme, pretrvávajúce meteorologické sucho nás varuje pred možnými problémami v jarnom a letnom období. Dopĺňanie vlahy v pôde, aj podzemných vodách počas, zimného polroka je totiž nesmierne dôležité pre jarné obdobie.
Vzhľadom na výsledky štúdie, ktorú SHMÚ publikoval v minulom roku, počas jari zaznamenávame výrazný nárast suchých mesiacov. Vzhľadom na často sa opakujúce jarné sucho, nahromadenie vlahového deficitu už v zimnom období môže mať významný negatívny dosah v jarných mesiacoch.
V súčasnosti na väčšine územia Slovenska zaznamenávame mierne až veľmi suché podmienky, ktoré najvýraznejšie zasahujú západné a stredné Slovensko. Tento vlahový deficit je spôsobený nedostatkom atmosférických zrážok, ktorý pozorujeme už od začiatku novembra 2024.
Meteorologické sucho trvá na väčšine západného a stredného Slovenska už viac ako 60 dní . Jeho kratšie trvanie bolo zaznamenané len v niektorých lokalitách, napríklad v okolí Nitry a Rimavskej Soboty, kde sa v druhej dekáde decembra 2024 častejšie vyskytli zrážky.
Toto prerušenie suchého obdobia bolo však len veľmi krátke a nebude mať až taký zásadný pozitívny vplyv na výslednú vlahovú bilanciu. Dokazuje to aj skutočnosť, že na území celého Slovenska za posledných 90 dní chýba viac ako 50 milimetrov zrážok. V mnohých, najmä v horských, častiach stredného Slovenska chýba už viac ako 100 milimetrov zrážok, pričom k tejto hodnote sa približujú aj viaceré lokality na juhozápade Slovenska. Deficit zrážok sa začína prejavovať už aj v relatívnom nasýtení pôdy a v začínajúcom sa pôdnom suchu vo viacerých oblastiach Slovenska.
Nedostatok zrážok v horských oblastiach sa prejavuje v na nízkej, prípadne úplne chýbajúcej snehovej pokrývke. Nevytvára sa tak zásoba vody v podobe snehu, ktorý by sa v jarných mesiacoch topil, s čím budú musieť rátať aj vodohospodári, ak v nasledujúcich týždňoch nedôjde k výraznejšej zmene počasia.
Absencia snehovej pokrývky vytvára aj predpoklady na rýchlejšie ohrievanie sa zemského povrchu, čo by mohlo v konečnom dôsledku viesť k skorému nástupu vyšších jarných a letných teplôt.
(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.)