15.01.2025 | 10:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vlk nemá byť trofej, pretože je súčasťou slovenskej prírody

Ochranárske organizácie Aevis, My sme les a WWF Slovensko listom vyzvali poľovníkov, aby odmietli lov vlka a aby nepodporovali iniciatívu Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR, ktoré lov vlkov umožnilo. Agentúru TASR o tom informovala Ivana Kohutková z organizácie Aevis.

BRATISLAVA. Organizácie apelujú na to, že vlk nemá byť trofej, pretože je súčasťou slovenskej prírody a symbolom lesov. Zároveň zdôrazňujú, že ich cieľom nie je konflikt s poľovníckou komunitou, ale spoločná snaha o dôslednú ochranu prírody. 

"Veríme, že medzi poľovníkmi je mnoho takých, ktorí si uvedomujú, akú nenahraditeľnú úlohu vlk v prírode zohráva, a že jeho lov, tak ako ho umožnilo MŽP SR spolu s ministerstvom pôdohospodárstva, nie je v poriadku," uviedol Rastislav Mičaník z organizácie Aevis.
"Ministerstvo odignorovalo stanoviská popredných vedcov a odborníkov na ochranu prírody. Zároveň neposkytlo žiadne vedecké dôkazy, ktoré by preukázali, že lov vlkov prinesie reálne benefity ochrane hospodárskych zvierat," podotkla Katarína Butkovská z WWF Slovensko.

Podľa Mareka Kuchtu z iniciatívy My sme les lov vlkov predstavuje ohrozenie rovnováhy ekosystémov, ktoré vlk pomáha stabilizovať. Tvrdí, že vlky lovia prevažne choré zvieratá a prirodzene regulujú početnosť raticovej zveri, čím pomáhajú znižovať ekonomické škody v poľnohospodárskych plodinách a v lesných porastoch.
Ak sa vlk nebude loviť dlhšie obdobie, podľa poľovníkov stratí pred človekom rešpekt, začne obchádzať ľudské sídla, hospodárstva a križovať turistické trasy tak, ako to robí medveď.

Vo svojom stanovisku to uviedlo Prezídium Slovenskej poľovníckej komory (SPK). Agentúru TASR o tom informoval hovorca SPK Alojz Kaššák.
Poľovnícka komora upozornila na to, že aj vlk je potenciálne synantropný druh. 

"Synantropizácia vlka v krajinách, ktoré ležia na sever a na západ od nás, je už realitou. Aj preto sa krajiny EÚ rozhodli preradiť vlka z prísne chránených živočíchov medzi chránené živočíchy, ktoré možno za určitých podmienok loviť," uviedlo Prezídium SPK.
Regulácia šeliem vyplýva z platných európskych a aj z tuzemských predpisov a schválených postupov „zachytených“ v programoch starostlivosti. 

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down