Prípravu dvoch nových legislatívnych úprav zameraných na ochranu prírody a lesníctvo avizoval v Lesníckom skanzene v Čiernom Balogu minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek. Ako povedal pre TASR, a to „napriek vyhraneným vzťahom z minulosti”.
Počas Dňa stromu hovoril minister Jahnátek o novele zákona o lesoch a zákona o ochrane prírody. „Lesy dnes neplnia len spoločenské funkcie. Na drevnú hmotu sú naviazané tisícky pracovných miest. Súčasné zákony sú kontraproduktívne, najmä keď ide o ťažbu po kalamitách, alebo o drevo v treťom stupni ochrany prírody. Je mimoriadne ťažké rokovať o týchto témach, pretože názory na oboch stranách sú už veľmi vyhrotené. Ale ak je to potrebné, za jeden rokovací stôl si viem sadnúť aj vo dvojici s pánom ministrom životného prostredia Žigom,” povedal Jahnátek.
Lákadlom pre hostí Vydrovskej doliny bolo vystúpenie Katky Knechtovej a folklórneho súboru Šarišan aj novinka – lesnícky náučný chodník. Novinkou je zároveň predstavenie troch odštepných závodov Lesov SR z východného Slovenska. Návštevníkov čakali ukážky spracovania dreva, lesná pedagogika, súťaže a mnohé ďalšie atrakcie. „Ja si myslím, že toto je vynikajúca akcia na to, aby ľudia vedeli, čo les je, čo znamená práca v lese, a akú funkciu les plní. Aby ľudia pochopili, že to nie je len zelená príroda, ale je to ťažká dennodenná práca ľudí, ktorí sa v lese pohybujú, ktorí sa prácou v lese živia,” doplnil šéf agrorezortu.
Prezident SR Ivan Gašparovič ocenil úsilie lesníkov pri organizovaní podobných aktivít. „Poznávanie prírody cez počítač, alebo televíznu obrazovku nie je to pravé. Tu si to deti môžu vyskúšať, ohmatať a cítiť tú vôňu. Myslím si, že investícia do návštevy lesníckeho skanzenu sa nám vráti v podobe nášho zdravia,” povedal Gašparovič. Prezident spolu s ministrom Jahnátkom zasadil aj tradičný strom – tento rok to bol jaseň štíhly.
Deň stromu sa stal postupom času jedným z najvýznamnejších podujatí. Možnosť prehliadky jedinečného Lesníckeho skanzenu spojená s umeleckým zážitkom z koncertov známych umelcov v prostredí obklopenom lesmi, láka každým rokom vyšší počet návštevníkov. V minulom roku prišlo do Vydrovskej doliny takmer 15 000 ľudí. Správcovia Lesníckeho skanzenu pripravili pre všetkých návštevníkov novinku. V tomto roku pribudli tri nové zastávky na lesníckom náučnom chodníku venované témam pralesy, meandre a lesné plody. Celkový počet sa tak zvýšil na 78 zastávok.
Počas Dňa stromu sa udeľovala aj Cena Jozefa Dekréta Matejovie za celoživotné lesnícke úsilie za rok 2013. Nositeľom sa stal Miroslav Rybárik. Slovenská lesnícka komora ho odmenila najmä za jeho úsilie pri zalesňovaní zanedbanej poľnohospodárskej pôdy v okolí Rajeckých Teplíc. Rodák z Kamennej Poruby v okrese Žilina pracoval v lesoch severného Slovenska 43 rokov. Ako pestovateľ dostal za úlohu zalesniť vyše 520 hektárov zanedbanej poľnohospodárskej pôdy, kde rástli predovšetkým liesky. Vďaka jeho odborným znalostiam si tamojší lesníci dokázali pripraviť vo vlastných škôlkach vyše 300.000 sadeníc stromov, ktoré neskôr vysadili tak, aby les spĺňal všetky potrebné úlohy. „Veľmi si vážim významné lesnícke ocenenie. Štátny podnik Lesy SR som vždy dával ako vzor a aj preto som tam mohol prekonať lesnícky maratón. Na jednom lesníckom celku som odpracoval vyše 43 rokov. Ďakujem všetkým, ktorí so mnou spolupracovali a vďaka ktorým som mohol lesníctvo milovať celým srdcom a vďaka čomu pokračuje v lesníckych tradíciách aj moja rodina,” povedal Rybárik.
(tasr a MPRV SR)