Situácia na Vodnom diele Gabčíkovo (VDG) je momentálne stabilizovaná. Vodná elektráreň ide na maximálny výkon, čo predstavuje asi 3500 m3/s. V prípade potreby sa voda bude púšťať aj cez obe plavebné komory, cez ktoré môže pretiecť až 2500 m3/s. TASR o tom informovala hovorkyňa Vodohospodárskej výstavby, š. p., Diana Migaľová Baschierová.
"VDG doteraz splnilo vždy svoju protipovodňovú funkciu. Ľudia z obce i v okolí vodného diela sú preto aj tentoraz v bezpečí. Za dvadsať rokov prevádzky sa v celom úseku VDG na oboch stranách Dunaja významne zvýšila protipovodňová bezpečnosť území," konštatovala hovorkyňa s tým, že podstatou zvýšenia protipovodňovej bezpečnosti je rozdelenie povodňových prietokov do prívodného kanála a pôvodného koryta Dunaja. Funkčnosť takéhoto systému sa potvrdila pri všetkých väčších povodniach, aké sa na Slovensku vyskytli napríklad v rokoch 1992, 1997, 2002 a 2006.
Ako uviedla, zamestnanci Vodohospodárskej výstavby sú v pohotovosti a pripravení na zvládnutie situácie. Technický štáb zasadá pravidelne a sú dohodnuté manipulácie na objektoch vodného diela tak, aby sa predišlo akýmkoľvek katastrofickým scenárom. "Počas týchto dní očakávame veľkú vodu, ktorú však vieme previesť do Dunaja cez VDG a cez hate na stupni Čunovo. Rovnako ako Gabčíkovo, tak aj ďalšie územia sú chránené hrádzami," ozrejmila Migaľová Baschierová. Ide najmä o obce Vojka nad Dunajom, Bodíky a Dobrohošť, ktoré sú chránené hrádzami na prívodnom kanáli a hrádzami na starom koryte Dunaja. Pripomenula, že VDG je naprojektované tak, aby jeho hrádze dokázali previesť storočnú vodu. "Obyvatelia v priľahlých obciach môžu byť preto pokojní. Vodné dielo ich aj tentoraz ochráni pred povodňami," zdôraznila hovorkyňa.
Plavebné komory VDG majú dĺžku 275 metrov a šírku 34 metrov. V roku 2012 sa vykonalo 4063 plnení plavebných komôr a preplavilo sa 13.767 plavidiel. Od začiatku prevádzky VDG v r. 1992 sa preplavilo celkove 318.176 plavidiel, čo predstavuje 122.901.099 ton nákladu a 5.731.255 preplavených osôb.
(tasr)