05.02.2015 | 02:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vodohospodári si vymieňajú krízové dáta

Záverečnou konferenciou v Skalici dnes slovenskí a moravskí vodohospodári ukončili projekt cezhraničnej spolupráce s názvom Automatizácia výmeny krízových dát v hydrologickej oblasti povodia Moravy a Dyje. Jeho cieľom bolo zefektívniť, skvalitniť a rozšíriť existujúce systémy ich prenosu a sprístupniť ich na internete. Projekt realizovali pracovníci bratislavského odštepného závodu Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) a ich partneri zo štátneho podniku Povodí Moravy.

Projekt trval dovedna päť rokov a z hľadiska protipovodňovej ochrany v povodí riek Morava a Dyje má mimoriadny význam z hľadiska predchádzania povodni a včasnej pripravenosti sa na povodňovú situáciu. V rámci neho vybudovali vodomerná stanicu Chvojnica v čerpacej stanici v Kopčanoch a v stanici Chvojnica zriadili systém dátového prenosu. TASR o tom dnes informoval hovorca SVP Ľuboš Krno. Zásadnou technologickou zmenou prešli aj tri vodohospodárske dispečingy – v Bratislave na odštepnom závode SVP, v Malackách v sídle Správy povodia Moravy SVP a v Brne, kde sídli český štátny podnik Povodí Moravy.
"Nové komunikačné prepojenie medzi dispečingami navzájom, ale aj smerom von na webové zobrazenie všetkých dát na internete, má priam strategický význam najmä pre predstaviteľov obcí a miest, záchranné zložky i povodňové komisie v danom povodí. Napríklad pri potenciálnom povodňovom ohrození sa prostredníctvom tohto systému starosta obce, povodňový technik či zástupca záchranných zložiek operatívne dostane k potrebným hydrologickým údajom, na základe ktorých môže potom urýchlene prijímať nevyhnutné opatrenia. To znamená, že sa napríklad rýchlo vie rozhodnúť, či bude treba vyhlásiť druhý alebo tretí povodňový stupeň, koľko ton piesku bude treba navoziť, koľko vriec zabezpečiť a ako personálne organizovať záchranné a zabezpečovacie práce počas povodne," uviedol Krno.
Automatizácia výmeny krízových dát v povodí Moravy a Dyje pomôže obidvom partnerským vodohospodárskym organizáciám. "Ak sa začne Morava dvíhať na jej hornom konci, okamžite sa môžu na povodňovú situáciu pripraviť aj slovenskí partneri v celom jej ďalšom úseku až po sútok s Dunajom. Ak však rieku Moravu začne vzdúvať rozvodnený Dunaj a jej hladinu dvíhať zospodu, tak na danú situáciu môžu zase veľmi operatívne zareagovať českí vodohospodári z Povodia Moravy," dodal hovorca SVP.
Náklady na realizáciu projektu boli vo výške 1,5 milióna eur bez DPH, z toho 1,29 milióna eur išlo z prostriedkov Európskeho fondu pre regionálny rozvoj.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down