24.09.2024 | 12:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vplyv počasia na úrodu a kvalitu jarín (II.)

Vplyv počasia na zber jarných plodín môže byť veľmi významný, pretože počasie ovplyvňuje rast, vývoj, zber a kvalitu úrody. V priebehu roka môžu rôzne poveternostné podmienky ako teploty, zrážky, sucho, vietor, alebo búrky pozitívne alebo negatívne ovplyvniť zber plodín. Pre kukuricu, slnečnicu a sóju sú poveternostné podmienky v priebehu roka kľúčové pre dosiahnutie dobrej úrody. Počasie ovplyvňuje všetky fázy ich rastu, od klíčenia až po zber. Pozrime sa na to, ako konkrétne počasie v tomto roku môže ovplyvniť každú z týchto plodín.

(Dokončenie z predchádzajúceho čísla.)

Aké opatrenia prijať do budúcnosti?

Zlepšenie vodného manažmentu

Efektívne zavlažovacie systémy pomáhajú udržať stabilnú pôdnu vlhkosť aj počas suchých období. Zachytávanie dažďovej vody a budovanie nádrží môžu zabezpečiť dodatočný zdroj vody pre zavlažovanie počas sucha.

Pôdna ochrana a zlepšenie úrodnosti

Používanie mulčovania a krycích plodín znižuje odparovanie vody z pôdy a pomáha udržiavať pôdnu vlhkosť. Konzervácia pôdy, napríklad pomocou bezorbovej technológie, pomáha eliminovať eróziu a udržať pôdu zdravú a úrodnú aj v nepriaznivých podmienkach.

Agrotechnické opatrenia

Zmena časovania sejby a zberu, aby sa minimalizoval dopad tepelných stresov a sucha na plodiny. Rotácia plodín a medziplodiny zlepšujú štruktúru pôdy a znižujú závislosť na počasí tým, že zlepšujú pôdnu úrodnosť a schopnosť zadržiavať vodu.

Technologické inovácie

Digitálne a presné poľnohospodárstvo umožňuje lepšie sledovať a riadiť vlhkosť pôdy, teploty a stav rastlín pomocou senzorov a satelitných údajov. Genetické vylepšenia plodín pomocou nových šľachtiteľských metód, môže pomôcť vyšľachtiť odrody s vyššou odolnosťou voči extrémnym podmienkam prostredia.

Poistné a finančné nástroje

Poistenie plodín proti extrémnym poveternostným udalostiam môže pomôcť vykryť straty spôsobené nepriaznivým počasím. Vládne dotácie a podpora pre adaptáciu na klimatické zmeny, ako aj investície do infraštruktúry, ako sú zavlažovacie systémy a protipovodňové opatrenia. Implementáciou týchto opatrení môžu poľnohospodári znížiť svoju zraniteľnosť voči extrémnym prejavom počasia a zlepšiť stabilitu svojich úrod aj v podmienkach klimatickej zmeny.

Ekonomika výroby

Tohtoročný priebeh počasia, charakterizovaný nadnormálne vysokými teplotami a nerovnomerným rozložením zrážok často intenzívneho charakteru, mal/má zmiešaný vplyv na ekonomiku pozberovej úpravy plodín na Slovensku. Aj keď extrémne horúčavy a suchá mali negatívny vplyv na samotné úrody a kvalitu plodín, niektoré aspekty ekonomiky pozberovej úpravy môžu zaznamenať zlepšenie, najmä pokiaľ ide o zníženie nákladov na sušenie a skladovanie.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down