"Tvorba hospodárskej úrody strukovín je oveľa zložitejšia v porovnaní s ostatnými plodinami. Dôvodom je dlhé obdobie diferenciácie generatívnych orgánov a ich veľká závislosť od podmienok prostredia."
Povedala v úvode svojho vstupu doc. Ing. Eva Hanáčková, PhD. zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre a dodala: "Cieľom príspevku je posúdiť vplyv rozdielneho obrábania pôdy v interakcii s hnojením a využitím organickej hmoty."
Výsledky pokusu
E. Hanáčková oboznámila s výsledkami poľného pokusu s hrachom siatym, ktorý bol založený v rokoch 2009 - 2011 v troch opakovaniach v lokalite Dolná Malanta. Úroda semien hrachu siateho bola ovplyvnená spôsobom základného obrábania pôdy, hnojením a priebehom poveternostných podmienok.
Z hľadiska dosiahnutej produkcie najvhodnejším spôsobom základného obrábania pôdy pri pestovaní hrachu siateho bolo redukované obrábanie pôdy. Úroda semien hrachu (3,28 tony na hektár) bola vysoko preukazne vyššia, ako v prípade tradičnej orby a použitia tanierového náradia. Najnižšia úroda (3,08 tony na hektár) bola dosiahnutá pri minimalizácii.
Hnojené varianty poskytli preukazne vyššiu úrodu semena - o 10,3 až 15,1 percenta v porovnaní s nehnojenou kontrolou. Hrach siaty výraznejšie reagoval na dávky priemyselných hnojív vo vlhkom roku (2010) v porovnaní s rokom 2009, kedy bol nedostatok zrážok v čase zakladania generatívnych orgánov a nepriaznivo tak ovplyvnil úrodu semien. Najnižší príjem makroživín (N, P, K, Ca, Mg - 303,4 kilogramu na hektár) bol pri minimalizácii, pri ktorej sa dosiahla aj najnižšia úroda. Najvyšší príjem živín (326,7 kilogramu z hektára) bol pri redukčnom obrábaní pôdy s najvyššou úrodou fytomasy.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.