26.04.2016 | 01:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vplyv vody na výšku úrody kukurice

Napriek technickému pokroku v agrotechnike a rozvoju v genetike a šľachtení nových hybridov, závisia úrody kukurice do veľkej miery od priebehu počasia počas vegetácie. Popri neovplyvniteľných klimatických ukazovateľoch (teplota, zrážky), je vlhkosť pôdy jediným faktorom, ktorého negatívne pôsobenie môže pestovateľ eliminovať závlahou.

Voda – limitujúci faktor

V kukuričnej výrobnej oblasti je sústredený rozhodujúci podiel plôch kukurice pestovanej na zrno. Zároveň je práve v tejto oblasti aj zvýšený výskyt ročníkov s nedostatkom zrážok a deficitom vlahy v pôde. Keď sa k nedostatku pôdnej vlhkosti pridá aj nepriaznivé pôsobenie teploty, stane sa voda limitujúcim faktorom, ktorý významnou mierou ovplyvňuje rast a vývoj rastlín a tým aj tvorbu ich úrody.

Pozrime sa teda bližšie na nároky kukurice na vodu v jednotlivých rastových fázach. Ak sejba nenasleduje po extrémne suchom roku a zime, tak kapilárna voda z kvalitne pripraveného osivového lôžka dokáže úplne pokryť počiatočnú potrebu vody počas klíčenia a vzchádzania rastlín. V období počiatočného rozvoja listov nemajú rastliny vysoké nároky na vodu. Požiadavky rastlín sa postupne začínajú zvyšovať v období steblovania, kedy sa zakladajú aj generatívne orgány. Je to etapa vývoja, kedy sa prudko zväčšuje listová plocha, s čím súvisí aj väčšia transpirácia. Najväčšie nároky má v období približne 10 dní pred a 25 dní po metaní, ktoré súvisí s opelením a oplodnením kvetov. V tomto, pre úrodu kritickom období, môže následkom sucha dôjsť k nedostatočnému ozrneniu šúľkov, k zníženiu počtu zŕn na šúľku, ako aj zvýšeniu počtu nevyvinutých šúľkov na jednotke plochy. Deficit vody v neskoršom období (fáza mliečnej zrelosti) sa prejavuje znížením hmotnosti zrna. Vo finálnej fáze dozrievania už pokles dostupnej vody v pôde výšku úrody v podstatnej miere neovplyvňuje.

Závlahy sú potrebné

Literatúra uvádza, že množstvo vody za vegetačné obdobie kukurice by sa malo pohybovať v závislosti od skorosti hybridu v rozmedzí 400 – 550 milimetrov. Pri nedostatku zrážkovej vody ju treba doplniť závlahami a závlahové obdobie sa obyčajne začína okolo 15. júna a trvá do 25. augusta. Pôsobenie závlahy na vývoj rastlín a výšku úrody bol sledovaný v pokuse založenom na Výskumnom pracovisku NPPC-VÚRV v Borovciach pri Piešťanoch. Vybrané boli dva hybridy s FAO 350. Požadovaná hustota porastu 75 tisíc klíčivých zŕn na hektár. Počas vegetačného obdobia bola dvakrát aplikovaná závlaha s ohľadom na pôdne vlastnosti, hydrolimity a rozmiestnenie koreňového systému kukurice. Preto bola veľkosť závlahovej dávky stanovená na úroveň 50 milimetrov, ktorá je dostatočná na to, aby sa v daných podmienkach dostatočne prevlažila hĺbka aktívneho koreňového profilu kukurice.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down