Stáva sa už takmer tradíciou, že pri zakladaní porastov ozimnej repky sa vyskytujú problémy – faktory, ktoré človek nedokáže ovplyvniť. Neskutočné sucho, ktoré sužovalo niekoľko mesiacov takmer celé Slovensko, sa podpísalo na problematickom zakladaní nových porastov repky. Pestovatelia, krotí zasiali repku aj do vysušenej pôdy každý deň s nádejou čakali sľubované zrážky. Postupne začalo pršať a vo viacerých lokalitách Slovenska bolo zrážok až nad „normu“, čo opäť spôsobilo, resp. oddialilo posledný termín sejby ozimnej repky.
Okienko odborníka
Súčasné teploty a vlaha podporujú vzchádzanie repky olejky a ja by som chcela upozorniť pestovateľov na nutnosť vykonávať každodenné prehliadky povzchádzaných porastov za účelom zmapovania výskytu pre repku nebezpečných škodcov.
V prvom rade ide o skočku repkovú a kapustovú, ktorých je v súčasnej dobe veľa na výmrve repky a na ostatných kapustovitých plodinách. Treba sledovať práve vzchádzajúce rastlinky, pretože repka nie je chránená insekticídnym morením proti škodlivosti uvedených škodcov. Výskyt skočiek treba sledovať hneď na mladých práve povzchádzaných rastlinách, teda ešte na klíčnych listoch, ktoré dokážu skočky zlikvidovať za pár hodí, hlavne za slnečného počasia. Na insekticídnu ochranu proti skočkám je povolených viacero prípravkov, ktoré sú kontaktného charakteru a preto bude treba ošetrovať viackrát za sebou.
Naopak v oblastiach, kde je viac napršané, poprípade častejšie v súčasnej dobe prší, treba sledovať ďalšieho veľmi nebezpečného škodcu – slizniakov. V tomto prípade treba sledovať plochy repky, predovšetkým okraje, hlavne tam, kde repka susedí s trávnatou plochou na ktorej sa slizniaci zdržujú. Nie je však vylúčené, že sa môžu objaviť aj v strede parcely, ak je táto podmočená.
Aby toho nebolo málo, na výmrve som našla už aj piliarky (v dospelosti je to tmavá ochlpená húsenica) a preto treba sledovať aj tohto významného škodcu.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.