05.12.2016 | 12:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vtáčia chrípka: nákaza stúpa každú hodinu

Podľa expertov Spolkového výskumného ústavu pre zdravie zvierat - Friedrich Loeffler Instut (FLI) v Nemecku, koniec nákazy vtáčej chrípky je v nedohľadne. V celom Nemecku a Európe sa množia prípady tohto ochorenia.

„V tejto chvíli nič nenasvedčuje tomu, že sa epidémia zmierňuje,“ uviedol Thomas Mettenleiter, prezident FLI. Po celom Nemecku bol v 13 zo 16 spolkových krajín preukázaný pri cca 450 uhynutých divých vtákoch vírus H5N8. Čísla sa ale menia každú hodinu. Po celej krajine bolo doteraz zasiahnutých vírusom H5N8 celkom 16 hydinárskych podnikov: štyri zoologické záhrady, dve veľké hydinárske farmy, ako aj desať menších.
V Európe sa naďalej šíri vtáčia chrípka s vysoko patogénnym pôvodcom H5N8. Vírus sa rozšíril cez Chorvátsko, Maďarsko, Poľsko, Nemecko, Rakúsko a Švajčiarsko a medzitým bol zaznamenaný aj v Holandsku a Francúzsku. S tým súvisí aj medzinárodné rozšírenie. Dňa 30. novembra hlásili prvé prípady Ukrajina a Egypt. Skoršie prípady boli zaregistrované aj v Indii, Iráne a Izraeli. To všetko súvisí tiež s prenášaním vírusu divými vtákmi, pretože ide presne o ich trasy, ktoré ukazujú, ako sa vírus rozširuje, hovoria experti. Už aj v Japonsku museli v dôsledku vírusu vtáčej chrípky utratiť 230-tisíc sliepok.
V Nemecku boli prvé prípady vtáčej chrípky H5N8 zaznamenané v roku 2014 a 2015. Vírus je dnešnému veľmi podobný, ale nie identický. Aj vtedy boli, tak ako teraz, prvé prípady zaznamenané v novembri a epidémia sa udržala do jari 2015. „Teraz sa jej začiatok podobá tomu, čo sme videli v roku 2014, ale či sa aj koniec bude podobať, to sa nedá predpovedať, vysvetľuje expert Thomas Mettenleiter.
Vtáčia chrípka je infekčné ochorenie spôsobené vírusom z čeľade Orthomyxoviridae. Vyskytuje sa hlavne u moriek, kačiek, husí, kury domácej, perličiek, prepelíc, holubov, bažantov, jarabíc, labutí, kormoránov, čajok, hrdličiek, škorcov, drozdov, lastovičiek, vrabcov, u predstaviteľov nadradu Bežce (pštrosy, emu). Ochorenie sa môže preniesť aj na iné cicavce, hlavne ošípané.

Celý článok je uverejnený v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 49.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down