01.12.2017 | 10:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vybrané aspekty pestovania ovsa siateho ozimného

Na území Slovenskej republiky je pestovanie ovsa siateho ozimného zatiaľ málo rozšírené. Vstupné náklady na jeho pestovanie sú o niečo vyššie, no v prípade dobrej úrody sa nám odzrkadlia na kvantite a kvalite produkcie. Pre založenie porastu je potrebné zabezpečiť certifikované osivo, správnu výživu a zodpovedajúce ošetrovanie porastov počas vegetácie.

Podmienky rozhodujú

Ozimný ovos siaty je vhodný predovšetkým do oblastí, ktoré bývajú v zimných mesiacoch pokryté snehovou pokrývkou s menším výskytom holomrazov. Veľmi dôležitou podmienkou v pestovaní ovsa ozimného siateho je pestovanie v nadmorskej výške maximálne do 400 metrov. Medzi vhodné oblasti patria kukuričná a repárska oblasť s menšími výnimkami aj niektoré časti zemiakarských oblastí nachádzajúce sa v nižších polohách. Nevhodné oblasti sú horské a podhorské oblasti z dôvodu nevhodných podmienok a nízkych teplôt (-10 až -15°C), kde dochádza k vymŕzaniu porastov. Pôdne podmienky sú dôležitým parametrom v pestovaní ovsa. Vhodné pôdy sú tie, ktoré sú zásobené dostatkom humusu, ľahké až stredne ťažké. Z hľadiska pôdneho druhu sú optimálne hnedozeme na sprašových hlinách, fluvizeme, kambizeme. Veľké nároky si kladie na pôdy, ktoré sú zásobené vodou. Vodu dokáže čerpať aj z väčších hĺbok. Nevhodné sú pôdy piesočnaté s nízkym obsahom humusu a minútové pôdy, optimálne pH je 5,5-6,5.

Dobrá adaptabilita

Ozimný ovos siaty je plodina s dobrou adaptabilitou, klíči už pri teplote pôdy 3 až 5°C, po vzídení porastu je citlivý na holomrazy a striedanie vysokých a nízkych teplôt. Pri teplote -12 až -15 °C bez snehovej prikrývky nastáva riziko vymŕzania porastov. Pred prezimovaním by nemal prekročiť II –III etapu organogenézy. Ozimný ovos potrebuje na jarovizáciu 15 – 50 dní.

Nároky na vlahu sú u ovsa ozimného v počiatočných fázach organogenézy vyššie z dôvodu potreby vody pri klíčení a odnožovaní. Transpiračný koeficient počas vegetácie je 650 – 800 milimetrov. Nároky na väčšie množstvo vlahy má v čase metania, po metaní dokáže byť tolerantný aj na sucho až po dozrievanie.

Ovos je veľmi dobrá fytosanitárna plodina, má veľmi mohutný koreňový systém a dokáže čerpať živiny aj z väčších hĺbok. Plodina nie je napádaná chorobami päty stebla, ktoré sú bežné pri pšenici a jačmeni.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down