Rastliny kapustovej zeleniny napáda mnoho druhov fytofágov počas celej vegetácia, už od vzchádzania pri pestovaní priesad až po zber na poli. Medzi najvýznamnejších škodcov kapustovín posledných rokov patria: skočky z radu Phyllotreta, molica lastovičníková, molička kapustová a mory, najmä mora kapustová, kelová a mora gama. Cieľom tohto článku je predstaviť najvýznamnejších škodcov kapustovín, najmä ich škodlivosť, ekológiu a spôsoby ochrany.
Skočky z rodu Phyllotreta
Na mladých rastlinách kapustovej zeleniny škodí niekoľko druhov skočiek (Chrysomelidae, Coleoptera). Najvýznamnejšie sú druhy z rodu Phyllotreta: skočka kapustová, skočka poľná, skočka čierna a skočka čiernonohá.
Skočky sú chrobáky menších rozmerov (1,8 – 3 milimetre) s vyklenutým telom. Imága majú často kovovolesklé alebo pestro sfarbené krovky, často s jedným žltým pásom na prednom krídle. Nohy sú krátke, chodidlá majú štyri články. Zadné nohy majú skákavé. Larvy sú oligopódne a obyčajne pokryté chĺpkami, bradavičkami, hrbolčekmi.
Tieto skočky majú jednu generáciu do roka, prezimujú v štádiu imága v pôde v rôznych úkrytoch. Aktívne začínajú byť skoro na jar - začiatkom apríla, najprv sa živia na burinách a neskôr prechádzajú na vyklíčené alebo presadené rastliny z čeľade kapustovitých. Aktivitu zvyšujú počas slnečného a teplého počasia. Po dospelostnom žere oplodnené samičky kladú vajíčka do pôdy, okrem skočky kapustovej, ktorá vajíčka kladie na listy hostiteľských rastlín. Vyliahnuté larvy skočky kapustovej sa vžierajú do listov a vytvárajú v nich chodbičkovité míny. Larvy ostatných dvoch druhov skočiek žijú v pôde a živia sa korienkami kapustovitých rastlín. Štádium larvy trvá 10 až 30 dní v závislosti od teploty a vlhkosti. Kuklenie prebieha v povrchových vrstvách pôdy. Štádium kukly trvá 1 až 3 týždne. Imága novej generácie sa objavujú v lete - v júli a auguste, živia sa na kapustovitých rastlinách až do konca jesene, keď sa ukryjú na prezimovanie.
Suché a teplé počasie na jar umožňuje masový výskyt skočiek. Ich migrácie na porasty hlúbovín začínajú, keď je teplota vzduchu nad 18°C. Teploty pod 15°C zastavujú ich aktivitu. Dlhotrvajúce dažde tiež znemožňujú masový výskyt skočiek. Na jar sa tieto skočky živia na kapustovitých rastlinách, najmä na reďkovke a pekinskej a čínskej kapuste, na jeseň škodia najmä na repke olejke.
Ohrozením pre novozaložené porasty
Dospelé jedince skočiek patria k mimoriadnym škodcom kapustovej zeleniny. Klíčiacim rastlinkám obhrýzajú klíčne listy plytko pod povrchom pôdy a rastlinky následne nevzídu. Na vzídených rastlinách vyhrýzajú do listov plytké jamky, alebo malé dierky o veľkosti 1 až 3 milimetre.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.