Po drastických zásahoch do krajiny, najmä v druhej polovici 20. storočia, sa výmera slanísk na Slovensku podľa odborníkov dramaticky zmenšila.
"Melioráciami, premenou na polia, ale aj zalesňovaním a stavebnou činnosťou sa výmera slanísk v Podunajskej nížine znížila z viac ako 8000 hektárov na dnešných niekoľko málo sto hektárov. Na Záhorskej a Východoslovenskej nížine slaniská zmizli takmer bez stopy," povedal pre TASR Daniel Dítě z Botanického ústavu Slovenskej akadémie vied.
Pre úspešnú ochranu slanísk je podľa neho v súčasnosti potrebné najprv uskutočniť výskum a zistiť, aké opatrenia na ich obnovu sú vhodné a následne ich realizovať.
"Slaniská boli historicky využívané predovšetkým ako pasienky, v menšej miere sa aj kosili. V blízkosti vodných plôch bývali využívané ako hydinové pasienky. Všetky spôsoby využívania na Slovensku, až na výnimky, úplne zanikli," povedal Daniel Dítě.
Na slaniská je viazaný výskyt viacerých druhov jedinečných rastlín, ktoré tu dokážu rásť a tolerovať vysoký obsah solí v pôde. Postupným zničením slanísk sa mnohé z nich ocitli na pokraji vyhubenia. Medzi ne patrí aj spoločenstvo ružovej rastliny gáfrovky ročnej. Tá rastie napríklad v Národnej prírodnej rezervácii Kamenínske slanisko v levickom okrese, kde vedci v súčasnosti skúmajú, ako možno túto rastlinu zachrániť.
Výsledky experimentu Inštitútu aplikovanej ekológie Daphne a SAV ukazujú, že je nevyhnutná komplexná obnova lokality, najmä náprava vodného režimu zabezpečujúceho zasoľovanie pôdy.
"Takýto komplexný prístup je však v krajine značne zmenenej ľudskými aktivitami krajne obtiažny a nedá sa vyriešiť bez zapojenia viacerých subjektov, ako sú vodohospodári, poľnohospodári a ochrana prírody," poukázala pre TASR hovorkyňa inštitútu Martina Badidová Brinzíková.
Slaniská - zasolené pôdy patria medzi najzaujímavejšie biotopy a sú jedným zo zvláštnych prírodných fenoménov. Vznikajú napríklad na morských pobrežiach, priamo v kontakte s morskou vodou alebo okolo prameňov minerálnych vôd a najmä v oblastiach, kde je v letných mesiacoch výpar vyšší ako zrážkový úhrn.
Slaniská nájdeme aj u nás na Slovensku, poznáme ich najmä z Podunajskej nížiny.