Po celotýždňovom rokovaní prijali delegáti zo 197 krajín na pôde OSN prvý strategický plán pre svetové lesy v histórii. Európsku úniu (EÚ) zastupoval v rámci pokračujúceho predsedníctva SR v oblasti lesov lesnícky expert zo Slovenska. Plán sa podarilo presadiť vďaka intenzívnym aktivitám slovenskej agrárnej diplomacie pri príprave spoločnej pozície EÚ počas slovenského predsedníctva v minulom roku. EÚ je globálnym lídrom v boji proti odlesňovaniu a degradácii lesov vo svete.
Ako ďalej informoval hovorca Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Vladimír Machalík, v rámci maltského predsedníctva v Rade EÚ tak slovenskí experti pokračujú v rokovaniach za EÚ na medzinárodných fórach aj v OSN.
"Slovenské lesníctvo je celosvetovo uznávané a disponuje špičkovými odborníkmi. Jedným zo základných cieľov schváleného plánu je zastavenie odlesňovania a následne zvýšenie výmery svetových lesov o 3 % do roku 2030. Ide tak o nových 120 miliónov hektárov lesa. Zdravé a kyslík produkujúce lesy totiž zohrávajú kľúčovú úlohu pri zmierňovaní klímy," uviedla šéfka MPRV SR Gabriela Matečná.
Lesy pokrývajú približne tretinu pevninského povrchu Zeme. Odlesňovanie a degradácia lesov sú problémom viacerých regiónov sveta, najmä v krajinách ležiacich v tropickom pásme.
Schválený plán stanovuje strategickú víziu a šesť strategických cieľov, ako je zastavenie odlesňovania predovšetkým v tropických pásmach, zlepšenie ekonomických, sociálnych a environmentálnych úžitkov lesov pre spoločnosť a významné zvýšenie výmery všetkých typov trvalo udržateľne obhospodarovaných lesov. Taktiež určuje zvýšenie finančných zdrojov pre lesy v rozvojových krajinách, kde v prevažnej miere dochádza k odlesňovaniu a degradácii lesov a podporu správneho fungovania inštitúcií v oblasti lesov pri presadzovaní právnych noriem a zlepšenie spolupráce a koordinácie v lesníckych otázkach na všetkých úrovniach.
Stratégia obsahuje aj 25 operatívnych cieľov pre svetové lesy do roku 2030. Ich zámerom je zásadne pomôcť v boji proti globálnemu odlesňovaniu, ako aj k lepšiemu využitiu potenciálu lesov pri plnení cieľov parížskej klimatickej dohody a rozvojových cieľov Agendy 2030.
Okrem strategického plánu bol prijatý aj program práce Fóra Organizácie Spojených národov o lesoch (UNFF) na roky 2017 až 2030. Strategický plán bude predložený na schválenie Hospodárskej a sociálnej rade (ECOSOC), ktorá je jedným z hlavných orgánov OSN.
(tasr)