Výmera využitej poľnohospodárskej pôdy je o šestinu nižšia ako pred 15 rokmi. Uviedla to pri príležitosti utorkového svetového dňa pôdy Eva Sadovská, analytička Slovenského farmárskeho družstva (SFD).
"Podľa najaktuálnejších údajov Štatistického úradu SR predstavovala v roku 2016 celková výmera pôdy na Slovensku 4,903 milióna hektárov (ha). Za posledných 15 rokov prišlo v jej výmere iba k nepatrným zmenám. Oveľa výraznejší úbytok od začiatku milénia sa však zaznamenal v prípade výmery využitej poľnohospodárskej pôdy. Tá totiž aktuálne predstavuje 1,919 milióna ha. Oproti roku 2001, kedy jej výmera predstavovala 2,255 milióna ha, tak ide o alarmujúci pokles o 15 %," vysvetlila Sadovská.
Pred očami sa podľa Sadovskej strácajú najrýchlejšie pasienky a trvalé lúky, kde sa od roku 2001 evidoval pokles o vyše tretinu. Orná pôda zaznamenala za analyzované obdobie 4,4-% úbytok. Iba v prípade tzv. ostatných plôch, vrátane záhrad, sa zaznamenal skôr nepatrný pokles.
"Poľnohospodárska pôda je pritom základné aktívum v poľnohospodárskej výrobe, avšak 80 % až 90 % poľnohospodárskych pozemkov je užívaných na základe nájomných zmlúv. Je to dôsledok výrazného rozdrobenia pozemkového vlastníctva a veľkého množstva spoluvlastníkov s malými podielmi na jednotlivých parcelách," konštatovala Sadovská.
"Kým o znení a zmenách novely zákona rozhodujú úradníci z ministerstva, jej dosahy v praxi pociťujú a do svojho podnikania ich musia zahrnúť farmári. Podnikatelia v poľnohospodárstve sa pýtajú najmä na nové pravidlá uzatvárania nájomných zmlúv, úpravy cien nájmov či posilnenia práv samostatne hospodáriacich roľníkov. Zaujímajú sa ale aj o zásah štátu do nájomných vzťahov voči podnikom," povedal Daniel J. Kratky, expert na právo obchodných spoločností a družstiev zo SFD.
"Novela zákona (o nájme pozemkov) zlepšuje podmienky prístupu pre malých a stredných farmárov a zabraňuje špekuláciám pri automatickej obnove nájomného vzťahu. Ide o novelu zákona, ktorá prešla odbornou diskusiou. V procese prípravy ministerstvo pôdohospodárstva komunikovalo so všetkými dotknutými samosprávami organizáciami poľnohospodárov. Návrh novely vychádza z Programového vyhlásenia vlády SR. Vytvára podmienky pre prístup k pôde pre mladých a malých poľnohospodárov, pričom však zásadne nenarúša stabilitu podnikateľského prostredia doterajších nájomcov. Dostatočným nástrojom stability podnikateľského prostredia pre tieto podniky bude právo prednostného nájmu, ktoré novelou zdokonaľujeme," dodal Jaroslav Puškáč, generálny riaditeľ sekcie legislatívy Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.
(tasr)