Epidémia slintačky a krívačky môže nepriaznivo ovplyvniť slovenskú agrárnu a potravinovú produkciu. Nakazené alebo ohrozené zvieratá musia byť bez odkladu utratené alebo zlikvidované, čo na niektorých farmách vedie k okamžitej strate produkcie.
BRATISLAVA. Konštatoval to Marek Nemky, analytik finančných trhov XTB. Výraznejší vplyv na spotrebiteľské ceny by podľa neho malo až rozšírenie sa choroby do tých krajín, ktoré sa viac podieľajú na európskej produkcii.
"Slovensko ani Maďarsko nepatria medzi významných producentov v oblastiach, ktoré boli zasiahnuté nedávnou epidémiou. Slovensko ročne vyprodukuje približne 813 000 ton mlieka, čo predstavuje iba 0,56 percenta z celkovej produkcie Európskej únie, zatiaľ čo Maďarsko s produkciou 1,731 milióna ton mlieka dosahuje podiel 1,19 percenta. Tieto údaje naznačujú, že krátkodobé dosahy na lokálny trh by mohli byť značné, avšak na európsky trh to nebude mať výrazný dosah," uviedol Marek Nemky.
Pokiaľ ide o produkciu hovädzieho mäsa, ani v tomto prípade nie sú Slovensko a Maďarsko výraznými „hráčmi“. Na Slovensku sa ročne porazí približne 24 000 jedincov dobytka, zatiaľ čo v Maďarsku je to okolo 84 000 jedincov. V porovnaní s celoeurópskou ročnou produkciou 22,35 milióna jedincov dobytka predstavuje Slovensko len 0,11 percenta a Maďarsko 0,38 percenta z celkovej európskej produkcie.
"Signifikantný vplyv na spotrebiteľské ceny by však mohlo mať rozšírenie sa tejto choroby do krajín ako je Poľsko, ktoré má približne 9-percentný podiel na európskej produkcii. V takom prípade by sme mohli očakávať výraznejšie následky na spotrebiteľské ceny. Epidémia slintačky a krívačky sa v tejto chvíli javí skôr ako lokálny epidemický problém," konštatoval Marek Nemky.
(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.)