29.03.2016 | 01:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výroba založená na kvalitných hybridoch kukurice

Obec Rapovce leží sedem kilometrov južne od okresného mesta Lučenec, na rozhraní Lučenskej kotliny a Cerovej vrchoviny na nive a terase Ipľa. Zvlnený chotár s nadmorskou výškou od 168 do 344 metrov nad morom tvoria podkladové treťohorné pieskovce, na nive pokryté riečnymi naplaveninami. Prevládajú nivné, lužné a illimerizované pôdy s vyššou hladinou podzemnej vody.

„AGRO družstvo Rapovce hospodári v kukurično-repnej výrobnej oblasti na pôdach s vyššou hladinou spodnej vody, ktoré sú predurčené na pestovanie kukurice,“ predstavil pestovateľskú oblasť Ing. Ján Rovňan, predseda družstva a k zameraniu podniku dodáva: „Aj napriek pretrvávajúcemu úpadku živočíšnej výroby na Slovensku, sme jedným z mála podnikov, ktoré si dokázali udržať chov hovädzieho dobytka a v rámci neho výrobu surového kravského mlieka, ktoré je naším nosným programom.“

Rastlinná výroba je svojou produkciou podriadená potrebám živočíšnej výroby. Na 1 500 hektároch pôdy pestujú kukuricu na siláž a zrno, hustosiate obilniny ozimné a jarné, slnečnicu, sóju a viacročné krmoviny.

Výroba mlieka je tradíciou

História družstva spätá s chovom hospodárskych zvierat, siaha do 50. rokov minulého storočia. „V tomto kontexte aj v súčasnosti zameriavame činnosť podniku na živočíšnu výrobu,“ uviedol J. Rovňan a dodal: „Zrekonštruovali sme maštale a investovali do technológií. Aktuálne máme podané dva projekty, zamerané na rekonštrukciu dojárne a na rozšírenie skladovacích kapacít vrátane sušičky.“

Základné stádo dojníc má takmer 300 kusov. Podstatnú časť, 50 – 60 percent, tvorí čierny holsteinský dobytok, ďalej je to červený holsteinský dobytok a slovenský strakatý dobytok. „Nie je to najšťastnejšie riešenie, čo sa týka zloženia stáda, ale vedie nás k tomu výkrm býkov a ich predaj v jatočnej váhe cez 500 kg, založený na obchodnej stratégii v rôznorodosti ponuky,“ konštatoval J. Rovňan.

Osevný postup

Až 80 percent produkcie rastlinnej výroby je v družstve nastavená pre potreby živočíšnej výroby, zvyšok sú tržné plodiny. “Dôraz kladieme na vysokú kvalitu produkcie vlastných krmív, ako seno, senáž a kukuričná siláž“, uviedol J. Rovňan.

Pre potreby živočíšnej výroby pestujú kukuricu na siláž a zrno, ktorá z celkovej výmery ornej pôdy zaberá 300 až 500 hektárov v závislosti od toho, koľko stihnú zasiať hustosiatych obilnín na jeseň.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down