Aj v najvýchodnejšej časti našej krajiny, na Východoslovenskej nížine, pracuje vedecko-výskumné pracovisko na pomoc našim farmárom - Výskumný ústav agroekológie v Michalovciach. VÚA Michalovce je jedinou profesionálnou štátnou výskumnou inštitúciou (nielen rezortu MPRV SR) v geograficky zložitej, pôdne a klimaticky špecifickej oblasti akou je Východoslovenská nížina.
O činnosti a zameraní tohto vedecko-výskumného pracoviska sme sa porozprávali s RNDr. Jánom Heclom, PhD., riaditeľom Výskumného ústavu agroekológie v Michalovciach.
Aké funkcie plní váš Výskumný ústav v súčasnosti v kontexte histórie?
Okrem výsostne odborných funkcií, plní aj spoločensko-sociálnu funkciu v oblasti rozvoja poznatkov vedy, vzdelanosti, zdravia a výživy ľudí, tvorby a ochrany životného prostredia, informačného systému a ďalších aktivít nielen agropotravinárskeho komplexu. Vedecko-výskumné pracovisko má viac ako 50-ročnú históriu (jeho vznik sa datuje k roku 1965) a z nej vyplývajúce tradície a dlhodobé skúsenosti s pôdohospodárskym výskumom. Napriek mnohým organizačným zmenám si pracovisko zachovalo výrazný výskumný profil a akceptáciu v domácej i zahraničnej vede. V súčasnom období pôsobí pod hlavičkou Národného poľnohospodárskeho a potravinárskeho centra. Pracovisko sa zameriava hlavne na aplikovaný výskum, prostredníctvom svojho experimentálneho pracoviska v Milhostove sa orientuje hlavne na výskum v sťažených podmienkach ťažkých pôd, ktoré sú na VSN dominantné.
Ktoré sú nosné oblasti výskumnej činnosti vášho pracoviska?
V súčasnosti je výskumná činnosť ústavu orientovaná do dvoch hlavných oblastí - všeobecnej rastlinnej výroby a špeciálnej rastlinnej výroby s viacerými riešenými podoblasťami a problémovými okruhmi.
Čomu všetkému sa venujete v oblasti všeobecnej rastlinnej výroby, prípadne aký dosah na vašu činnosť majú zmeny globálnej klímy, ktoré sú čoraz citeľnejšie?
Vo všeobecnej rastlinnej výrobe sa ústav dlhodobo venuje komplexným pestovateľským sústavám tradičných a hospodársky významných poľných plodín Slovenska i regiónu akými sú pšenica, jačmeň, kukurica a sója a ich inováciám o nové pestovateľské prvky, ktoré prináša doba.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.