Zamestnávatelia združení v Republikovej únií zamestnávateľov (RÚZ), Asociácii zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR, v Slovenskej obchodnej a priemyselnej komore (SOPK) a v Klube 500 zásadne nesúhlasia so schválenou novelou zákona o kolektívnom vyjednávaní, ktorá opätovne zavádza nútené rozširovania kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa (KZVS). Ako uvádzajú v stanovisku, zákon dáva významnú právomoc do rúk odborárskych bossov a zbavuje zamestnávateľov možnosti reálne rozhodovať o mzdovej politike vo firme.
BRATISLAVA. "Novela zavádza rozširovanie záväznosti kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa na tých zamestnávateľov, ktorí o nich nerokovali a s ich obsahom ani nesúhlasia. Nedobrovoľné rozširovanie KZVS môže dotknutým zamestnávateľom spôsobiť nemalé škody, či dokonca ohroziť ich existenciu v čase krízy," uvádzajú v stanovisku zamestnávatelia. Firmy podľa nich pripomínajú, že odborári aj v súčasnosti majú legitímne právo na kolektívne vyjednávanie, a to i v podnikoch, ktoré nie sú zapojené do systému uzatvárania kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa.
"Odborári nie sú tí, ktorí vytvárajú pracovné miesta. Odborári nerozširujú a nezvyšujú výrobu. Odborári nemusia hľadať odbyt na existujúcu produkciu podniku. Nie je preto žiadny logický dôvod na zvyšovanie ich právomocí a zásahov do fungovania podnikov bez toho, aby podnikatelia mali možnosť chrániť svoje oprávnené záujmy," dodávajú zamestnávatelia. RÚZ, AZZZ, SOPK a Klub 500 taktiež upozorňujú na právne aspekty núteného rozširovania kolektívnych zmlúv, ktoré podľa nich narúša princíp zmluvnej voľnosti, nedotknuteľnosť súkromného vlastníctva a právo na podnikanie.
"Štát v tejto súvislosti tiež môže čeliť radu žalôb o náhradu škody zo strany dotknutých firiem, ktoré budú nedobrovoľným rozširovaním poškodené," upozorňujú. Schválená novela zákona o kolektívnom vyjednávaní podľa zamestnávateľov taktiež zvýši náklady dotknutých podnikov a ovplyvní ich schopnosť konkurovať v súčasnej nepriaznivej ekonomickej situácii. Zamestnávatelia preto žiadajú upraviť zákon o kolektívnom vyjednávaní hneď, ako to bude možné tak, aby reflektoval funkciu a postavenie zamestnávateľov a zamestnancov pri kolektívnom vyjednávaní.
Zamestnávatelia takto reagujú na fakt, že poslanci Národnej rady (NR) SR dnes opätovne prijali návrh novely zákona o kolektívnom vyjednávaní, ktorý parlamentu vrátil prezident SR Ivan Gašparovič. Plénum zároveň neodobrilo ani jednu pripomienku hlavy štátu, ktorú k návrhu predložila. Na základe novely o kolektívnom vyjednávaní sa tak budú môcť rozširovať odvetvové kolektívne zmluvy aj na ďalšie firmy v odvetví. A to bez súhlasu týchto zamestnávateľov.
(tasr)