Uprostred tohtoročného leta sa v priestoroch Národného poľnohospodárskeho a potravinárskeho centra ( ďalej NPPC) – Výskumného ústavu rastlinnej výroby v Piešťanoch tradične uskutočnila výstava a prehliadka experimentálnych parceliek a zbierkového sadu genetických zdrojov marhúľ, broskýň, liečivých rastlín a strukovín, na ktorú zavítali odborníci z výskumu a praxe, taktiež laická verejnosť.
Výstavu spoločne otvorili Ing. Pavol Hauptvogel, PhD., riaditeľ NPPC-VÚRV v Piešťanoch a Ing. Marián Varga, predseda Ovocinárskej únie Slovenska.
Podujatie s prehliadkou experimentálnych parceliek a genetických zdrojov ovocných druhov, liečivých rastlín a strukovín zbierkového sadu zorganizovali a zabezpečili Ing. Iveta Čičová, PhD., Ing. Erika Zetochová a Ing. Martin Gálik, vedúci Génovej banky SR, ktorá patrí pod NPPC – VÚRV Piešťany.
Jedinečná zbierka genetických zdrojov
„Výskumný ústav rastlinnej výroby v Piešťanoch je poverený koordináciou a zabezpečovaním úloh a činností vyplývajúcich z Národného programu ochrany genetických zdrojov rastlín pre výživu a poľnohospodárstvo v SR,“ povedal v úvode svojho vstupu riaditeľ NPPC - VÚRV Piešťany Ing. P. Hauptvogel, PhD. V kontexte s realizovanou výstavou informoval o zložení kolekcie zbierkového sadu genetických zdrojov marhúľ a broskýň, v ktorom je aktuálne 126 odrôd broskýň a 106 odrôd marhúľ. V rámci podujatia bolo z tejto kolekcie vystavených 60 odrôd broskýň a 80 odrôd marhúľ. Kolekciu liečivých rastlín uchovávanú v génovej banke tvorí 80 rodov a 136 druhov najmä z domáceho genofondu, z ktorých na výstave bolo prezentovaných takmer 100 druhov.
Zlepšiť prostredie výskumu
Ing. P. Hauptvogel, PhD., upozornil aj na problémy v oblasti výskumu zameraného na poľnohospodársku prvovýrobu a potravinárstvo, v ktorých za posledných päť rokov v rámci operačného programu Výskum a inovácie bolo minimum vhodných výziev. „Sme tak veľmi oklieštení v podávaní zmysluplných projektov, ktorými by sme chceli podporiť nielen rozvoj ľudských zdrojov, ale najmä zlepšiť infraštruktúru výskumu s cieľom byť nápomocní pestovateľskej praxi,“ dodal. Jednou z oblastí, v ktorej by vo VÚRV Piešťany chceli pokročiť, je predĺženie skladovania ovocia, napr. marhúľ a broskýň. „Avšak, ak chceme dosiahnuť relevantné výsledky, potrebujeme odpovedajúce podmienky pre výskum,“ objasnil ďalej, pričom poukázal na fungovanie výskumu v Českej republike, kde je odlišné financovanie a na ďaleko vyššej úrovni.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.