04.08.2022 | 10:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Využitie schladenej napájacej vody dojnicami

Našich chovateľov sme už v mnohých príspevkoch upozorňovali na nezastupiteľnú úlohu vody ako najdôležitejšej neenergetickej živiny. Zdá sa, že pri minimalizácii nepriaznivých účinkov vysokých teplôt prostredia na dobytok sa trocha prehliadajú špecifické vlastnosti vody ako vynikajúceho média na odvod prebytočného tepla, a to nielen vo forme evaporácie.


Pri pôsobení tepelného stresu (TS) sa totiž straty vody evaporáciou kožou zvyšujú bezmála o 60 % a straty vody respiračnou evaporáciou o 50 %.
Vzhľadom na zvýšené straty vody evaporáciou pri vysokých teplotách prostredia sa tiež podstatne zvyšujú nároky na vodu, pretože zvýšená intenzita metabolizmu je celkom pochopiteľná. V literatúre sa uvádza, že pri letných a tropických dňoch sa denne obmení v tele 25 - 35 % z celkového množstva vody (v korelácii s mliečnou úžitkovosťou). Preto je nutné stále upozorňovať na to, že kravy majú až extrémne zvýšený príjem vody v dôsledku prebiehajúceho TS. Z našich predchádzajúcich sledovaní vyplynulo, že pri dojnici (9 000 kg.ks-1.rok-1) pri teplote 10 ºC činí spotreba vody 98 kg za 24 hodín, kým pri dojnici s úžitkovosťou 10 000 kg a teplote 32 ºC je to až 189 kg vody, čo je takmer dvojnásobok.

Ak kravy pociťujú nedostatok vody, bezprostredne redukujú príjem krmiva, snažia sa čo najväčšie množstvo vody v tele zadržovať (dramaticky sa znižuje objem moču, zvyšuje sa absorpcia vody „koncovou“ časťou hrubého čreva), redukuje sa objem plazmy až do fázy hemokoncentrácie. Zvieratá totiž preukázateľne trpia už pri krátkodobom nedostatku vody.
Z praktického sledovania sa zistilo, že pri poruche vodovodného systému trvajúceho 3 dni sa znížila živá hmotnosť kráv v priemere o 21 %. Len pre zaujímavosť, činilo to dvakrát viac než v susednej výkrmni dobytka. Je preto zrejmé, že nedostatok napájacej vody v kombinácii s TS sa ďaleko dramatickejšie prejaví pri laktujúcich, ale i vysokogravidných zvierat.
Ak umožníme dojniciam adlibitný prístup k napájacej vode, zákonite sa pri vysokých teplotách zvyšuje jej príjem, a to ako hlavná reakcia na tepelný stres. Ako bolo uvedené, spotreba vody sa môže zvýšiť dvakrát a v niektorých extrémnych podmienkach až trikrát. Dokonca sa uvádza, že dojnice dlhodobo aklimatizované na teplotu 21 ºC po dvojtýždennom vystavení teplotám nad 32 ºC spotrebovali o 110  % vody viac. Obdobne sa tieto prejavy zaznamenávajú i pri ostatných kategóriách hovädzieho dobytka.

Viac sa dočítate v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č.  32.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down