„Neodmysliteľnou súčasťou ochrany niektorých plodín proti škodlivým činiteľom sa stáva používanie dronov. Táto metóda aplikácie prípravkov na ochranu rastlín má jednoznačne budúcnosť.“
Uviedol Csaba Udvarhelyi, generálny riaditeľ maďarskej spoločnosti Drone Agro v rámci Slovenských rastlinolekárskych dní v Nitre. V úvode ukážky práce dronu v prípade aplikácie prípravkov na ochranu rastlín (ďalej POR) poukázal na extrémne ľahké materiály, z ktorých sú takéto drony vyrábané, čo ich robí konštrukčne pevnými. Hmotnosť predvádzaného dronu bez nákladu je 10 kg. „EÚ stanovila pravidlá regulujúce maximálnu hmotnosť dronu, t. j. nesmie presiahnuť 25 kg pri štarte,“ objasnil ďalej.
Štruktúra dronu – oktokopter, má osem ramien, na konci každého z nich je umiestnený špeciálny elektromotor. Ako uviedol Cs. Udvarhelyi, v prípade, ak by jeden z motorov prestal fungovať, je dron schopný aj naďalej lietať a plniť si zadané úlohy.
Dron, určený na aplikáciu POR, má zabudované dve vysokotlakové čerpadlá, medzi ktorými je umiestnený optický merač prietoku. Tento umožňuje prispôsobovať dávku postrekovej kvapaliny vzhľadom na zmenu rýchlosti letu dronu. Dron je vybavený štyrmi TeeJet dýzami.
Pred začiatkom letu, resp. aplikácie postrekovej kvapaliny, vyžaduje niekoľko nastavení. Tými sú letová výška (cca dva metre nad porastom), ďalej šírka postrekovania (maximálne päť metrov) a dáta týkajúce sa hraníc ošetrovanej parcely. Aplikačná mapa s potrebnými dátami musí byť vopred zaslaná do systému dronu. Následne dron po spustení automaticky odštartuje a nepotrebuje už žiadne ďalšie informácie. Ak sa počas činnosti minie postrek, dron zaznamená bod, kde ukončil postrekovanie a po doplnení postreku prípadne výmene batérií sa automaticky vráti na uvedené miesto a pokračuje v práci.
„Mapu parcely, ktorú plánujeme dronom ošetrovať, môžeme zaznamenať viacerými spôsobmi,“ uviedol Cs. Udvarhelyi, podľa ktorého spôsob využívajúci satelitné mapy je najmenej presný (vysielač je napojený na internet). Tieto mapy neobsahujú žiadne prípadné prekážky. Samotný dron má zabudovaný citlivý radar, ktorý je schopný zo vzdialenosti dvadsať metrov zaznamenať, napr. káble elektrického vedenia.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.