Mierna a dá sa povedať suchá zima s následnými februárovými a marcovými zrážkami, v niektorých lokalitách až nadpriemernými, sa opäť podpísali pod „abnormálnym“ vývojom repky olejnej.
Okienko odborníka
Prečo abnormálnym vývojom? Po prvom a mnohokrát aj druhom prihnojení repiek spôsobilo sucho, že k repkám sa aplikovaná výživa dostávala veľmi pomaly, čo sa prejavilo na jej pomalom raste. Vo viacerých južnejších regiónoch Slovenska boli repky pred Veľkou nocou (22. a 23. marca 2016) asi do 30 centimetrov vysoké a mali už voľným okom viditeľné založené kvetenstvo. Okrem toho, že bolo nutné zlikvidovať výskyt krytonosov, zároveň sa začali objavovať už aj blyskáčiky. Ich výskyt sa zintenzívnil hneď, ako sa začali zväčšovať puky v kvetenstve repky, kde sa začali zavrtávať a likvidovať ich obsah. V oblastiach, kde nie je ešte rozkvitnutá repka – ani sa v priebehu 3 dní nechystá rozkvitnúť, odporúčam aplikovať s veľmi dobrým a dlhodobejším účinkom insekticíd s účinnou látkou chlorpyrifos + beta - cyfluhtrin.
V súčasnej dobe, hoci je repka ešte dá sa povedať vzrastovo nízka ( 50 – 90 cm), sú na veľkej časti Slovenska repky už na 20 – 30 percent rozkvitnuté, som 13. apríla 2016 objavila aj prvých predátorov byľomora kelového a krytonosa šešuľového.
Chcem upozorniť pestovateľov repky olejnej na dôsledné sledovanie s následnou likvidáciou týchto škodcov povolenými insekticídmi.
Asi všetci dobre vieme z minulých rokov, čo dokáže urobiť intenzívny výskyt týchto škodcov. Drobný komárik – samička byľomora kelového hneď po opade prvých lupienkov z kvietkov vyhľadáva malé šešuľky a kladie do každej, ktorú nabodne viacej vajíčok. Vyliahnuté larvy (podľa teploty sa vyliahnu za 4 – 6 dní od nakladenia) vyciciavajú vnútorné strany šešuľky, čím spôsobujú jej deformáciu s postupným pukaním šešuľky a vypadávaním ešte nedozretých semien. Samička krytonosa šešuľového kladie len jedno vajíčko do šešuľky a vyliahnuté larvy sa živia vyvíjajúcim sa semenom ( nenarobia toľko škody čo byľomor).
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.