Vývojové typy hnojiva s riadeným uvoľňovaním živín (II.)

Očakáva sa, že celosvetová populácia vzrastie na vyše deväť miliárd ľudí do roku 2050. Na zabezpečenie dostatočného množstva potravín pre vzrastajúcu populáciu sa predpokladá, že celosvetové poľnohospodárstvo musí vzrásť dvojnásobne v najbližších tridsiatich rokoch. Klimatické zmeny, ktorých sme svedkami, sa prejavujú zvýšenou priemernou teplotou, dlhodobými suchami, ktoré striedajú obdobia s extrémnymi zrážkami.

Úrody semien v tonách na hektár na stanovišti s teplejšou a aridnejšou klímou boli významne najvyššie, keď sa neobalené hnojivo LAD aplikovalo pri regeneračnom hnojení a hnojivo O-LAD4 s tenšou vrstvou obalu pri produkčnom hnojení (variant 2). Porovnateľné úrody sa dosiahli aj pri jednorazovej aplikácii zmesi hnojiva v termíne regeneračného hnojenia, ak zmes obsahovala neobalené hnojivo a hnojivo O-LAD4 v pomere 1:2 (variant 6). Významný vplyv hnojenia na olejnatosť semien sa nepozoroval a úroda oleja v tonách na hektár koreluje s úrodou semien.

Na stanovišti s chladnejšou a humídnejšou klímou sa úroda semien najviac zvýšila po jednorazovej aplikácii zmesi hnojív v termíne regeneračného hnojenia. Zmes obsahovala neobalený LAD a obalené hnojivo O-LAD6 v pomere 1:1. (variant 5) ˇUrodami sa jej blíži variant 6, kde sa v rovnakých podmienkach aplikovala zmes neobalený LAD – O-LAD4 v pomere 1:2. Ani v týchto podmienkach nebol pozorovaný vplyv hnojenia na olejnatosť semien.

Závery a odporúčania

Výsledky laboratórnych a zvlášť poľných testov obaľovaných hnojív vedú ku nasledujúcim záverom. Povlak na granulách hnojiva LAD významne znižuje straty živín v dôsledku ich vymývania do vody, alebo ich premeny na plynné splodiny a následného úniku do atmosféry. To poskytuje možnosť efektívnejšieho využitia živín hospodárskymi rastlinami.

Testy na poľných pokusoch ukázali, že v dôsledku vyššie uvedených vlastností sú obaľované hnojivá vhodnou zložkou kombinácie hnojív pre ozimnú repku. Konkrétny typ obaľovaného hnojiva a jeho dávkovanie závisí od klimatických podmienok, zvlášť od humidity.

V aridnejšej oblasti s nižšími zrážkovými úhrnmi je vhodnejšie aplikovať obaľované hnojivo s tenšou vrstvou obalu (O-LAD4). Optimálne je kombinovať jednu tretinu dusíka v termíne regeneračného hnojenia ako neobalené hnojivo a zvyšné dve tretiny v termíne produkčného hnojenia vo forme obaľovaného hnojiva s tenším obalom.

V humídnejšej oblasti s vyššou zrážkovou istotou sa ukázala ako vhodná aplikácia obaľovaného hnojiva v zmesi s neobaleným už v termíne regeneračného hnojenia. Zmes môže pozostávať z 50 percent neobaleného a 50 percent obaleného hnojiva s hrubším obalom (O-LAD6), alebo z 33 percent neobaleného hnojiva a 67 percent obaleného s tenším obalom (O-LAD4).

Výsledky poľných pokusov sú v súlade s výsledkami laboratórnych testov a preukázali, že kontrolou uvoľňovania živín je možné znížiť straty živín vyplavovaním a volatilizáciou. Optimálna kombinácia dávok obaľovaného a neobaľovaného hnojiva vedie ku lepšiemu využitiu živín, čo sa odrazí nielen na menšej environmentálnej záťaži, ale aj na  lepších úrodách.

Poďakovanie: Táto publikácia vznikla vďaka podpore Operačného programu integrovanej infraštruktúry pre projekt „Inovatívne hnojivá s alternatívnymi prírodnými zdrojmi a ich implementácia v agrotechnických postupoch“, kód ITMS:313011BWL7, spolufinancovaného zo zdrojov Európskeho fondu regionálneho rozvoja.

Autori:

Ing. MILAN KUČERA, PhD.1, Ing. PETER KELEMEN1, CSc. Ing. MARTINA DOMANOVÁ1, doc. Ing. PETR ŠKARPA, Ph.D.2, doc. Ing. PAVEL RYANT, Ph.D. 2

1 VUCHT, a.s., Slovenská republika

2 Mendelova univerzita v Brne, Česká republika

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down