09.09.2019 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vývojový tím SPU predstavil autonómneho robota

Na výstave Agrokomplex 2019 bolo predstavených viacero zaujímavých exponátov, medzi ktoré nepochybne patril i autonómny mobilný robot nazvaný veľmi výstižne - SaMoRob. Stroj, ktorý je možné nasadiť do existujúcich sadov bez akýchkoľvek úprav a jazdí za pomoci rôznych navigačných metód a autokorekčných algoritmov.

Prekvapenie pre návštevníkov Agrokomplexu 2019 sme našli v pavilóne M2. V expozícii Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre sme totiž natrafili na jedinečný prototyp, ktorý je výsledkom svedomitej práce vývojového týmu Katedry elektrotechniky, automatizácie a informatiky Technickej fakulty Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre.

Otcom SaMoRob-u je doc. Ing Vladimír Cviklovič, PhD, pedagóg vyučujúci na SPU v Nitre. Ako sám uviedol, počiatky myšlienky o takomto robotovi siahajú do čias, kedy riešil svoju dizertačnú prácu. „Moja dizertačná práca bola zameraná na autonómne mobilné roboty. V tejto práci som riešil inerciálnu a systémy korekcie tak, aby boli využiteľné v malom modeli autonómneho mobilného robota,“ spomína na rané štádium vývoja doc. Cviklovič a pokračoval: „Pochádzam z okolia Zlatých Moraviec. V tom čase vyrástli v Topolčiankach nové sady, kde sa začal pestovať  vinič hroznorodý na veľkých výmerách. Na tomto mieste pracuje množstvo sezónnych pracovníkov a samozrejme sa tu vykonávajú i postrekové práce, bez ktorých by bolo takmer nemožné vypestovať kvalitné hrozno. Tieto chemické zásahy majú však negatívny vplyv na ľudské zdravie a sú často príčinou rôznych kožných ochorení a celkového zhoršenia zdravotného stavu ľudí.“ Dnes pracujú v poľnohospodárstve traktory, ktoré disponujú dostatočne utesnenými kabínami a uhlíkovými filtrami. Napriek tomu sa u ľudí pracujúcich v sadoch často prejavujú zdravotné problémy. Práve tieto negatívne vplyvy aplikácie chémie na človeka boli impulzom k tomu, aby sa spolu s ostatnými univerzitnými pracovníkmi pokúsili vytvoriť stroj, ktorý by bol schopný vykonávať chemickú ochranu samostatne, a to bez prítomnosti obsluhy.

Vedenie Katedry elektrotechniky, automatizácie a informatiky (KEAI) Technickej fakulty SPU v Nitre sa teda rozhodlo, že začne na základe vytýčeného cieľa zadávať systematicky ďalšie témy záverečných prác práce tak, aby boli postupne schopní vyriešiť jednotlivé segmenty problematiky. Vývoj konkrétneho robota začal v januári 2017, kedy sa začalo za pomoci pedagógov a študentov s konštruovaním karosérie a hydropohonu SaMoRob-u.  „Ja osobne som mal na starosti onometriu, inerciálnu navigáciu, GPS a fúzie týchto systémov, čo zahŕňa riadenie, elektroniku a programovanie. Kolega, Ing. Ladislav Tóth, PhD. sa postaral o riešenie spracovania obrazu, vrátane obrazového snímania, identifikácie človeka, jeho gest a polohy jeho končatín. Zároveň prišiel s riešením, aby tento robot dokázal rozoznávať rastliny pomocou obrazu, ako aj koľajové riadky a riadky medzi rastlinami,“ uviedol doc. Cviklovič.

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down