08.10.2021 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výživa kôz najmä počas „kritických období“ - v poslednej fáze gravidity a začiatkom laktácie

Kozy sa anatómiou tráviaceho traktu, a tak aj skladbou prijímanej potravy, čiastočne líšia od oviec. Kozy radíme medzi selektívnych konzumentov - ohryzovačov, ktorí prijímajú rastlinnú potravu ako sú listy, mäkké výhonky a plody rastúce vyššie na drevinách, resp. selektujú koncové časti konárikov drevín.

To je v určitom kontraste so spásaním trávy a nízkej vegetácie pri ovciach (spásače - požierače objemových krmív). Jednotlivé druhy prežúvavcov sa v procese evolúcie prispôsobili na príjem odlišnej potravy z dôvodu komplexného využitia zložiek rastlinnej potravy v ekosystéme a taktiež z dôvodu zníženej medzidruhovej potravovej konkurencie.

Odlišné požiadavky na výživu kôz v porovnaní s hovädzím dobytkom, ale aj ovcami sú spôsobené odlišnou anatomickou skladbou a funkciou tráviacich orgánov. Kozy majú v porovnaní s ostatnými prežúvavcami väčší bachor, dlhšiu dobu mechanického spracovania a prežúvania, dlhšiu dobu trávenia a trochu odlišné mikrobiologické pochody v bachore. Preto sú kozy schopné prijímať a efektívne využívať väčšie množstvá objemových krmív s vysokým obsahom vlákniny.
Pri skrmovaní kvalitných objemových krmív kozami a ovcami je stráviteľnosť takmer rovnaká, ale pri skrmovaní objemových krmív s vyšším obsahom vlákniny je podstatne vyššia stráviteľnosť a spotreba pri kozách.
V porovnaní s ostatnými prežúvavcami kozy preferujú podstatne širšie spektrum krmív, sú selektívnejšie pri pastve a neustálym hľadaním lepšej pastvy sa znižuje jej efektivita. Pri maštaľnom kŕmení sa selektivita pri výbere krmív obmedzuje na minimum, čím sa zvyšuje efektívnosť maštaľného celoročného systému kŕmenia. Kozy sú veľmi citlivé na kvalitu predkladaných krmív, najmä na plesnivé, nahnité, zaparené alebo inak znečistené, preto je nutné takéto krmivá vylúčiť z kŕmneho procesu, aby nedošlo k narušeniu zdravotného stavu.

Výžive kôz je potrebné venovať veľkú pozornosť počas  kritických období, medzi ktoré určite patrí posledná fáza gravidity a začiatok laktácie, ku ktorým možno priradiť ešte obdobie pripúšťania. Počet „kritických období“ závisí od intenzity chovu a produkčnej úrovne.

Viac sa dočítate v príspevku Doc. Ing. Márie Chrenkovej, PhD. z VÚŽV Nitra - v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 40.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down