Celoslovenských dní poľa v Dvoroch nad Žitavou sa opäť zúčastnila spoločnosť Norika, ktorá v rámci svojej expozície predstavila kolekciu odrôd zemiakov so zastúpením v každom úžitkovom smere. Svedčí to o stúpajúcom záujme o pestovanie zemiakov – ako z radov prvovýrobcov tak aj záhradkárov.
O zameraní a cieľoch spoločnosti Norika sme sa na výstavisku CDP v Dvoroch nad Žitavou porozprávali s jej konateľom Ing. Jurajom Švecom.
Predstavte Vašu spoločnosť, jej nosný program a ciele.
Spoločnosť Norika Slovensko, s. r. o., bola založená v r. 2008 ako jedna z ďalších spoločností nemeckej šľachtiteľskej firmy NORIKA GmbH so sídlom v Groß Lüsewitzi. Sme súčasťou rozsiahlej siete zástupcov a dcérskych spoločností pôsobiacich v 59 štátoch po celom svete.
V našej spoločnosti je úzko prepojený systém úspešnej šľachtiteľskej práce s predajom sadiva konečnému spotrebiteľovi.
Odrody spoločnosti Norika sú významne zastúpené v každom úžitkovom smere od stolových, chipsových, hranolkových, až po odrody určené na výrobu škrobu a zemiakovej múčky.
Na Slovensko, vzhľadom na chýbajúce kapacity priemyselného spracovania zemiakov, prinášame hlavne stolové odrody. Odrody na iné spracovanie množíme na export podľa objednávky). Záujem o tieto odrody každým rokom stúpa. Potešiteľným pre nás je, že stúpa záujem o sadivo vyrobené na Slovensku.
Našou snahou je sadivo nielen dovážať od materskej spoločnosti z Nemecka k farmárovi, ale nakupovať vyššie generácie množenia a vyrábať sadivo na Slovensku. Toto sa nám zatiaľ úspešne darí na poliach v Drienove pri Prešove. Rozmnožovanie vykonávame v spolupráci so samostatne hospodáriacim roľníkom Jánom Komárom, kde plníme dohľad od výsadby, cez plnenie podmienok certifikácie, až po zabalenie sadiva a jeho odbyt.
Čo sa týka cieľov, tak myslím, že sú rovnaké ako ciele všetkých výrobno-obchodných firiem – zvyšovať kvalitu a predaj svojho produktu. Avšak každý, kto s touto nádhernou a zároveň extrémne náročnou komoditou pracuje vie, že stabilita sa dá dosiahnuť iba s podporou štátu či v oblasti výroby zemiakov, alebo podpory domáceho predaja zemiakov. Pre výrobcov sadiva je podpora na Slovensku vyrobeného sadiva priam existenčná. Žiaľ v dnešných podmienkach sú naše ciele na úrovni lotérie.
Pre ilustráciu – kým v r. 1989 bolo pre potreby Slovenska slovenskými množiteľmi vyrábané sadivo na ploche 9 394 hektárov, dnes je to iba 361 hektárov (zdroj ÚKSÚP), čo stačí na približne 2 500 hektárov bežných plôch. Na ďalších cca 5 000 hektárov je potrebné sadivo doviesť.
Aký význam majú pre Vašu spoločnosť Celoslovenské dni poľa?
Platí, že jedenkrát vidieť je viac, ako trikrát počuť je rokmi overená pravda. Môžem len poďakovať organizátorom tohto jedinečného podujatia, že tieto dni poľa organizujú. Máme tak možnosť prezentovať svoje odrody a pestovatelia si ich môžu „ohmatať“ priamo na mieste.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.