Pestovanie slnečnice v tomto roku naráža na viacero limitujúcich faktorov. Po sejbe bolo relatívne chladno, neskôr už nastúpilo sucho, ktoré vyvrcholilo koncom júla extrémnymi teplotami. Pokles produkcie slnečnice spôsobenej suchom a vysokými teplotami je značný. Úbory sú malé, semeno drobné, mnohé porasty aj bez desikácie usychajú. Celkove produkcia krmovín, kukurice na siláž i zrno a rovnako aj slnečnice je v tomto roku na nižšej úrovni.
Olejnaté plodiny majú v našom poľnohospodárstve trvalo významné postavenie. Záujem o repkové a slnečnicové semená je nielen zo strany tukového priemyslu, ale aj z technických odvetví. Rastlinné oleje sú potrebné pri výrobe kozmetiky, vo farmácii, pri spracovaní náterových a impregnačné hmôt, čistiacich prostriedkov. Svoje uplatnenie majú aj v textilnom a strojárskom priemysle. Pre prvovýrobcov znamená, že pestovanie olejnín (najmä repky a slnečnice) je stále ekonomicky zaujímavým odvetvím rastlinnej výroby.
Druhá najpestovanejšia
Slnečnica je druhou najpestovanejšou olejninou na Slovensku. Poskytuje vysoko kvalitný, dietetický olej. Okrem oleja obsahuje semeno 20 až 30 percent bielkovín a 7 až 10 percent glycidov. Olej má vysokú výživnú hodnotu, najmä pre vysoký obsah esenciálnej kyseliny linolovej (75- 85 percent). Pestujú sa aj hybridy s obsahom 70-80 percent kyseliny olejovej. Menej kvalitný olej sa využíva pri výrobe fermeží, farbív, mazadiel a mydiel. Výlisky, ktoré sa získavajú pri spracovaní slnečnicových semien, obsahujú približne 36 percent bielkovín, dostatočné množstvo oleja, sú preto vhodné najmä pre výkrmový hovädzí dobytok. Osevné plochy slnečnice stúpajú najmä v rokoch, keď dochádza k vyorávaniu kapusty repkovej pravej. Podľa pestovateľských skúseností je slnečnica pomerne náročná plodina po celú dobu vegetácie a len precízne zvládnutie celej agrotechniky od prípravy pôdy a sejby až po vlastný zber dokáže zabezpečiť kvalitné zhodnotenie vložených prostriedkov.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.