Slnečnica je druhou najpestovanejšou olejninou na Slovensku. Poskytuje vysoko kvalitný, dietetický olej s vysokou výživnou hodnotou, najmä pre vysoký obsah esenciálnej kyseliny linolovej (75 až 85 percent). Pestujú sa aj hybridy s obsahom 70 až 80 percent kyseliny olejovej. Semeno obsahuje 20 až 30 percent bielkovín a 7 až 10 percent glycidov.
Významná, ale náročná plodina
Menej kvalitný olej sa využíva pri výrobe fermeží, farbív, mazadiel a mydiel. Výlisky, ktoré sa získavajú pri spracovaní slnečnicových semien, obsahujú približne 36 percent bielkovín, dostatočné množstvo oleja, sú vhodné najmä pre výkrmový hovädzí dobytok. Slnečnicu možno využívať i ako strniskovú plodinu, na zelené kŕmenie a na zelené hnojenie. Osevné plochy slnečnice stúpajú najmä v rokoch, keď dochádza k vyorávaniu kapusty repkovej pravej.
Význam slnečnice spočíva predovšetkým v získavaní vysoko kvalitného, hodnotného oleja, využívaného ako stolový, alebo aj technický olej. Hlavným produktom pri pestovaní slnečnice sú nažky, ktoré sú zdroj pre výrobu oleja vyznačujúceho sa výbornými dietetickými vlastnosťami. Úžitok z pestovania slnečnice však môže byť širší. Opodstatnenie pestovania slnečnice zvyšuje aj vhodnosť jej použitia ako náhradnej plodiny v prípade plošných vyorávok vymrznutých ozimín. Podľa pestovateľských skúseností je slnečnica pomerne náročná plodina po celú dobu vegetácie a len precízne zvládnutie celej agrotechniky od prípravy pôdy a sejby až po vlastný zber dokáže zabezpečiť kvalitné zhodnotenie vložených prostriedkov.
Nepodceňovať prípravu na zber
Jednotlivé hybridy slnečnice dozrievajú prirodzenou cestou, v závislosti od svojej skorosti a termínu sejby v priebehu septembra až októbra. To je zároveň aj agrotechnický termín pre zber a výmlat slnečnice, ktorý sa v našich podmienkach vykonáva upravenými obilnými kombajnmi.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.