Doterajší priebeh počasia, najmä výrazné sucho vo viacerých lokalitách Slovenska nasvedčoval tomu, že sa vyhneme silnému infekčnému tlaku chorôb a to nielen na obilninách. Do polovice mája sme na ozimných pšeniciach zaznamenali v závislosti od odrôd napadnutie múčnatkou (Blumeria graminis), slabšie napadnutie septóriou (Septoria spp.) a na steblách v závislosti od predplodín a odrôd steblolam (Pseudocercosporella herpotrichoides).
Okienko odborníka
V súčasnej dobe už štvrtý rok za sebou zaznamenávame výskyt hrdze plevovej (Puccinia striiformis) a to dosť intenzívny. Na listoch sa prejavuje formou dlhých žltých pásov, na ktorých sú kôpky žltých spór. Sporadicky sa objavuje už aj hrdza pšenicová, ktorú na listoch nájdeme v podobe tehlovo zafarbených kôpok spór, chaoticky rozmiestnených po listoch. Výskyty sme zaznamenali hlavne na našich menej odolných odrodách a odrodách pochádzajúcich z južných oblastí Európskej únie.
Upozorňujem preto farmárov, aby si porasty prešli a skontrolovali, aj keď si myslia, že v ich pestovateľských oblastiach je vysoký vlahový deficit a preto sa ich to netýka.
Hrdze - ako plevová, tak aj pšenicová, potrebujú k tomu, aby vznikla viditeľná infekcia na listoch (kôpky), minimálne 48 hodín orosenie listov, čo sa udialo v posledných 5 až 10 dňoch v každej pestovateľskej oblasti.
No a ako sa to už tradične v praxi stáva, nemôže sa vyskytnúť len jeden problém, ale objavil sa aj intenzívnejší výskyt septórií – plevovej a pšenicovej (Septoria nodorum a Septoria tritici).
Odporúčam preto po prehliadke porastov a zvážení potreby ošetrenia aplikovať niektorý z povolených viaczložkových fungicídov.