Združenie mladých farmárov na Slovensku - ASYF - Association of Slovakian Young Farmers so sídlom v Zlatnej na Ostrove v okrese Komárno zrealizuje v tomto roku program s názvom Ó, Vidiek!. Cieľom tohto projektu je prezentácia vidieckeho života. Organizátori chcú poukázať na dôležitosť rozvoja vidieka, na fungovanie, úlohy a každodenný život poľnohospodárstva. TASR o tom informoval predseda ASYF Bálint Pém.
"V roku 2012 sa už realizoval podobný program v komunikačnej súťaži Európskej komisie, ktorý bol považovaný za najlepší spolufinancovaný komunikačný projekt s poľnohospodárskou tematikou. Minulý rok sa na jeho realizácii zúčastnilo v zahraničí 40 mladých dobrodruhov rôznych povolaní, ako napríklad psychológ, stavbár, advokát, chemik, tlmočník, sociálny pracovník, lekár, dizajnér, marketingový odborník," ozrejmil Pém s tým, že v rámci tohto projektu organizátori očakávajú mladých ľudí zo slovenských miest, ktorí majú záujem o poľnohospodárstvo, o každodenný život farmárov.
Realizátori projektu chcú osloviť záujemcov, ktorí sa s radosťou zapoja do každodenných prác agrárneho života. Združenie ASYF zabezpečí hosťujúcich poľnohospodárov, ktorí sa na svojich farmách budú zaoberať mladými záujemcami z mesta.
Podľa ďalších slov predsedu aktívni mladí farmári zvládnu na svojich farmách v priebehu jedného týždňa dvoch návštevníkov. "Podmienkou je vek od 18 do 35 rokov. Mladí z mesta sa aktívne zapoja do farmárskeho života, a to pod vedením a dohľadom hostiteľa," povedal. Dodal, že pracovná doba bude totožná s pracovnou dobou farmára, čo môže byť aj viac ako osem hodín denne. Účastníci sa oboznámia s reálnym životom poľnohospodárov, aktivitami farmára, ale aj s jeho každodennými problémami.
"Program sa zameriava na fyzickú prácu, nie na rekreačné a turistické aktivity," zdôraznil predseda. Pripomenul, že mladí mešťania nedostávajú finančnú odmenu za vykonanú prácu. Hostiteľ, farmár zabezpečuje stravu, ubytovanie, pracovný a ochranný odev.
Realizácia akcie sa plánuje od začiatku júna do konca augusta. "Od respondentov vyžadujeme, aby o svojich skúsenostiach, názoroch, dojmoch okrem našej webovej stránky www.o-vidiek.sk hovorili a písali na komunikačno-informačných sieťach, kde určite zverejnia aj fotografie a videozáznamy o živote farmárov," povedal Pém.
(tasr)