01.06.2011 | 08:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zelená žatva v znamení extrémov

Chladný máj by mal podľa pranostiky naplniť stodoly, ale ten tohtoročný nebol ani chladný, ani mokrý. Akoby sa príroda pomýlila. Na začiatku júna sú polia príliš suché na to, aby potešili roľníkov. Treba však povedať, že tí nesedia so založenými rukami.

V Poľnohospodárskom – obchodnom družstve (POD) Vechec v okrese Vranov nad Topľou „zelená žatva“ finišuje. Na 500 hektároch pasienkov a trávnych porastov a 120 hektároch krmovín na ornej pôde bola tohtoročná úroda podpriemerná, o dve tretiny nižšia ako vlani.
„Máme 450 ton senáže, ale náš zámer je zabezpečiť objemové krmoviny na úrovni tisíc ton. Verím, že aj s prispením prírody sa nám to podarí. V tomto smere sme optimisti. Dobre sa ukazujú aj porasty jarín, kukurice a slnečnice. Vlani o takomto čase boli slabé a nakoniec ich doslova zdevastovali dlhotrvajúce dažde. Dnes je situácia opačná. Potrebovali by vlahu. Nedostatok vlahy sa snažíme čo najviac eliminovať - z klasického plečkovania širokoriadkových plodín, hlavne kukurice, sme prešli na plečkovanie spolu s aplikáciou kvapalného hnojiva. Dobrá úroda kukurice je prvoradým predpokladom pre zabezpečenie kvalitného objemového krmiva pre našu živočíšnu výrobu,“ hovorí Ján Kravec, predseda POD Vechec.
Ťažko dostupné pasienky družstva, kde sa nedostane ani moderná technika, využívajú Vechčania tradičnými prostriedkami, ktoré sa v regióne aplikujú už dlhé roky.
„Na prvého mája sme vyhnali na zelenú pašu vyše 100-kusové stádo jalovíc. Trávy je dostatok, aj keď nie je taká kvalitná ako vlani. Je to však jedna z možností, ako naplniť naše zámery v skvalitňovaní štruktúry našej živočíšnej výroby, ktorá bola a stále ostáva nosným pilierom ekonomiky družstva,“ dodáva Ján Kravec.
Minuloročná májová voda a následné záplavy spôsobené spodnými vodami, ale aj poškodením hrádze na pravom brehu Ondavy pri obci Kačanov, poškodili stovky hektárov kultúrnych plodín a trvalých trávnych porastov. Medzi postihnutými poľnohospodárskymi podnikmi bolo aj Agrodružstvo Čičarovce (okres Michalovce).
„Aj počas tohtoročnej jari musíme myslieť na udalosti, ktoré sa u nás udiali pred rokom. Hlavne preto, lebo ich následky máme stále pred očami. Spolu máme tisíc hektárov trvalých trávnych porastov, no napriek tomu máme obavy z ďalšieho vývoja. Úroda trávy je totiž o 40 percent nižšia než po minulé roky. Porasty sú riedke a ani ich výživná hodnota nedosahuje požadované parametre. Na poliach, kde vlani bola voda, je mokro aj teraz, a na vyvýšených miestach, kde voda nedosiahla, je dnes príliš sucho. Do konca mája sme pozberali 300 ton lucerny a tráv na senáž. Na zabezpečenie krmiva pre živočíšnu výrobu potrebujeme ešte 600 ton senáže a 300 ton sena,“ hovorí Mikuláš Brutovský, predseda Agrodružstva Čičarovce.
Vlaňajšiu úrodu kukurice katastrofálne poškodila voda. V tomto roku zasiali Čičarovčania 260 hektárov kukurice na zrno a 140 hektárov na siláž.
„Ostáva len veriť, že zlé časy sme si vyčerpali vlani a tohtoročná úroda bude lepšia. Kukurica a slnečnica vzchádza dobre, ale každý deň bez teplého májového dažďa sa šanca na kvalitnú úrodu stráca. Snažíme sa minimalizovať dopady deficitu zrážok na jariny aplikáciou kvapalného hnojiva. Rozhodujúce slovo však bude mať príroda,“ dodáva Mikuláš Brutovský.
ŠTEFAN VARŠANÍK

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down