Na záhradkárskych výstavách, ale i na stránkach odbornej tlače, sa zaujímame o pestovanie nových druhov a odrôd kultúrnych rastlín, ktoré v iných krajinách majú dlhoročnú tradíciu a sú súčasťou jedálnych lístkov. Porovnaním týchto rastlín z hľadiska agronomického a gastronomického zisťujeme, že informácie o ich využívaní v kuchyni sú bohatšie ako tie, ktoré by mohol využívať bežný pestovateľ.
Toho menej zaujímajú recepty na prípravu jedál, ale skôr sa orientuje na údaje o hodnote potravín z nutričného hľadiska ako i z hľadiska pôsobenia na organizmus a na zdravotný stav, čo je podmienené obsahom biologicky účinných látok. To, o čo sa však bežný pestovateľ zaujíma najviac, je agrotechnika pestovania s cieľom, aby dopestoval kvalitný produkt, slúžiaci konzumentovi.
Inšpirujúce novinky
Zeleninou, ktorá nás z týchto aspektov naozaj zaujala, je aj fenikel sladký, vyznačujúci sa nízkou energetickou hodnotou, priaznivým pôsobením na tráviacu sústavu cestou podporovania trávenia či znižovania plynatosti čriev. Kvôli obsahu vitamínu C sú u nás preferované najmä citrusové plody, a preto mnohí ľudia asi ani nevedia, že vitamín C sa dá vyprodukovať v našej záhradke práve z fenikla. A fenikel ho môže dokonca obsahovať viac ako kiwi. Samozrejme, že tieto konštatovania platia pre zelenú časť rastliny.
Pri zmienke o pestovaní fenikla ho skôr zaraďujeme medzi novinky, ale skúmaním v histórii zistíme, že pred niekoľkými desaťročiami bol vyšľachtený kultivar Moravský fenikel, ktorému sa darilo i u nás. V súčasnosti sa k nám osivá importujú najmä z teritórií dlhodobej pestovateľskej tradície, a ich využitie je obvyklé skôr u pestovateľov, ktorí ho pestujú zo záľuby, pričom plody svojej práce vystavujú na záhradkárskych podujatiach, nevynímajúc napríklad ani rôzne dni poľa.
Práve to nás motivovalo, aby sme záujmovú činnosť našich žiakov orientovali i na túto zeleninu. V prvom roku sme si zaobstarali osivo z talianskej partnerskej školy, ale nedosiahli sme požadované výsledky, pretože sme sa orientovali na neskoršie odrody a na skorý termín výsevu počas leta. Výsledkom nebola tvorba buliev, ale kvitnutie rastlín.
(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)