23.02.2023 | 02:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zemiaky by nemali chýbať v pestovateľských záhonoch, a čo ich ochrana?

Zemiaky sú  jedným z variantov obľúbenej zeleníny, bez ktorej je takmer nemožné predstaviť si zeleninovú záhradu. Pestovanie zemiakov si vyžaduje veľkú odbornosť, pretože klimatické zmeny silne ovplyvňujú ich pestovanie, zvyšujúce sa teploty znižujú výnosy a zvyšuje sa aj riziko vzniku chorôb. Navyše pribúdajú aj škodcovia a choroby. Ochrana pred chorobami a škodcami, s výberom správnej odrody a správnej agrotechniky, je priam nemožná.

Odporúča sa dodržiavať 4-5 ročné striedanie plodín a nevysádzať presadené hľuzy, pretože to môže zvýšiť riziko infekcie. Uprednostňujú sa odolné odrody a rady sa prednostne vytvárajú v smere vetra, aby lístie čo najskôr vyschlo od dažďa a rosy. Neodporúča sa pre ne vyberať nízko položenú, podmáčanú plochu. Treba sa vyhnúť nadmernému dávkovaniu dusíka, ale treba tiež dbať na harmonický prísun živín. Pri hnojení sa odporúča používať dobre vyzretý maštaľný hnoj alebo kompost, pod zemiaky neaplikovať vápno.

K základnej ochrane už pri sadení patrí Trifender, ktorý sa pridáva na hľúzy pri výsadbe. Trichoderma asperellum ako antagonista hlavných hubových chorôb obrastie koreňový systém, nedovoľuje iným hubám dostať sa ku koreňom a takto chráni hľuzy nielen proti chrastavitosti, ale aj proti suchej hnilobe a fuzáriám. Suchú hnilobu hľúz spôsobujú viaceré druhy húb patriacich do rodu Fusarium, ktoré prenikajú do zemiaku rôznymi mechanickými poraneniami. So suchou hnilobou sa preto môžeme stretnúť najmä na hľuzách z veľkovýroby, kde sa zemiaky zberajú strojovo. Možnosť poškodenia hľúz je tu najväčšia. Pri ručnom zbere sa hľuzy poškodia len zriedka a navyše záhradkár môže poškodené zemiaky bez problémov vybrať.

Teraz, keď sme hovorili o niektorých chorobách, pozrime sa, ktorí škodcovia ohrozujú zemiaky primárne z pôdy. Sú to drôtovce. Proti nim odporúčame začať ochranu už pri sadení s pomocou SoilTonic G. Tento prípravok odpudí škodcov z priestoru hľúz, až na tri mesiace. Asi štyri týždne pred zberom zemiakov, by sa mali znovu ošetriť prípravkom SoilTonic E, ktorý zabezpečí, že ich udrží čisté a bezpečné bez napadnutia.

Ak sú rok čo rok napadnutia veľmi silné, odporúčame na napadnuté zemiaky využiť i služby užitočnej huby BORA. Prípravok bezľútostne napáda pôdnych škodcov a pomáha udržať našu úrodu čistú. Pri veľkom napadnutí sa perfektne mieša so SoilTonic.

Z hubových chorôb je najnebezpečnejšia pleseň zemiaková, z bakteriálnych chorôb bakteriálne vädnutie a hnedá hniloba. Pleseň zemiaková, ktorú spôsobuje huba Phytophthora infestans, môže infikovať listy, výhonky, hľuzy zemiakov a v daždivom počasí zničiť celé porasty, najmä tam, kde sa zemiaky tradične pestujú rok čo rok. Prvými príznakmi infekcie sú žlté vodnaté škvrny na listoch, ktoré rýchlo stmavnú. Na hranici chorého a zdravého pletiva listov sa tvorí vlhký, belavý oblak huby. V suchu škvrny vysychajú. Prierezy hľuzami ukazujú hrdzavohnedé odumreté tkanivo pod kožou. Za vlhka hľuzy napádajú aj baktérie, takže môžu hniť už v pôde, neskoršie pri skladovaní.

Ochranu vykonávame preventívne, to znamená, predtým, ako sa infekcia rozvinie. Využívame viac prípravkov, na báze medi použijeme CuproTonic so zníženým obsahom medi a zinku, aby sme nepokazili našu pôdu ťažkým kovom meď. CuproTonic pomocou pridaného špeciálneho cukru posilňuje prienik len 10% medi výlučne do chorých buniek rastlín oproti starým dobre známym meďnatým prípravkom. Z hĺbkovo pôsobiacich prípravkov používame Chitopron5% alebo PlanTonic, ale vždy miešame s CuproTonic. Ich výhodou je, že v zemiakoch spúšťajú systémovú ochranu, takže za bežného počasia postrek opakujeme až po 7-10 dňoch. Zemiaky sa striekajú proti plesni zemiakovej v závislosti od počasia. Ak je daždivé počasie, prvý postrek sa robí pred dažďami, ošetrenie sa niekoľkokrát opakuje v intervale 7-10 dní. PlanTonic je možné používať spolu s CuproTonic od prvého postreku až do konca vegetácie.

Daždivé počasie donesie aj na druhú pomerne častú chorobu zemiakov Alternaria solani. Choroba sa prejavuje vo forme hnedých sústredných niekoľkomilimetrových škvŕn, ktoré sú zvyčajne ohraničené žilnatinou listov. Silne napadnuté listy predčasne vädnú. Na rozdiel od Plesni zemiakovej sa toto ochorenie vyskytuje častejšie v teplejších oblastiach. Proti nej sa používajú prípravky Chitopron5% alebo PlanTonic ktoré sú vysoko účinné.

Ak by sa tieto prípravky použili na prevenciu proti chorobám zemiakov a rajčín, nemuseli by sme sa strachovať pri jedle o rezíduá z chemických prípravkov! Viac na www.biotomal.sk

Zoltán Tamašek, bioTomal

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down