Repka olejka na jeseň roku 2021 bola pri bežnom pohľade v dobrom vitálnom stave. Samozrejme, pri podrobnejšej prehliadke sa našli aj slabšie porasty. Boli porasty, na ktorých sa bledším zafarbením prejavila chýbajúca jesenná výživa. Ešte stále sa nájdu porasty, ktoré sú prehustené. Pri sejbe sa odporúča dodržať výsevok - hlavne pri hybridoch, ktoré dokážu využiť voľný priestor na bohaté vetvenie (pri adekvátnej výžive a ochrane) a tak využiť svoj biologický potenciál.
Okienko odborníka
Tak, ako sme už zvyknutí, sú na našom malom Slovensku veľmi rozdielne klimatické podmienky. Aj v súčasnej dobe môžeme pozorovať v niektorých oblastiach súvislú snehovú pokrývku, niekde naopak, je veľa repkových plôch úplne bez snehu. Podobne je to aj s teplotami. Na celom území Slovenska bola dlhá teplá jeseň a repky stále vegetovali.
V decembri boli aj chladnejšie dni, ktoré spomalili vegetáciu rastlín. V januári 2022 sme na celom Slovensku zaznamenali mrazy, hlavne nočné, pričom v niektorých oblastiach boli zaznamenané veľmi nízke teploty.
Mnohé porasty repky, ktoré na jeseň pri zbežnom pohľade vyzerali veľmi dobre, mali jednu chybu – vegetačný vrchol sa predlžoval. Stáva sa to často a najmä vtedy, keď pestovateľ repky buď úplne ignoruje jesennú morforeguláciu porastov repky, alebo čo je ešte častejšie, aplikuje polovičné dávky morforegulátorov a potom následne takto poddimenzovaná účinná látka nedokáže zastaviť prerastanie vegetačného vrcholu. Táto situácia vzniká aj pri skorých sejbách repky (začiatkom augusta), kedy pestovateľ aj aplikuje plnú dávku odporúčaného morforegulátora, ale vzhľadom na teplú a dlhú jeseň je potrebné repku – jej prerastanie opäť zabrzdiť aplikáciou morforegulátora.
Aj keď bola väčšina porastov repiek ešte koncom novembra v dobrom vitálnom a zdravotnom stave, bude treba hneď po otvorení vegetácie vykonať podrobnú prehliadku porastov. Je predpoklad, že prerastené vegetačné vrcholy za silných, dlhšie trvajúcich nočných mrazov (na väčšine plôch boli holomrazy) premrzli, čo môžeme zistiť pri prehliadke ich zmäknutím a postupne zhnednutím a odhnitím. Odhnitie vegetačných vrcholov repky po otvorení vegetácie môže byť ale spôsobené aj škodcami, ktorí ešte na jeseň zniesli vajíčka v blízkosti vegetačného vrcholu. Vyliahnutá larva následne likviduje vegetačný vrchol, ktorý odhníva.
V takýchto prípadoch bude potrebná podrobná prehliadka celého porastu repky za účelom zistenia rozsahu poškodenia. Pestovateľ sa bude musieť rozhodnúť, čo s napadnutým porastom. V prípade, ak sa na ploche nájde 10- až 15- (20) percentné poškodenie, porast repky ponechať, patrične vyživiť a aplikovať fungicídnu a insekticídnu ochranu. Ako som už uviedla – zdravé rastliny dokážu využiť uvoľnený priestor na bohaté vetvenie.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.