Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky v Bratislave (ďalej len „ÚKSÚP“), Odbor odrodového skúšobníctva, vykonáva v zmysle platnej legislatívy štátne odrodové skúšky na účely registrácie nových odrôd pestovaných rastlín na svojich skúšobných staniciach. Štátne odrodové skúšky zahŕňajú skúšky odlišnosti, vyrovnanosti a stálosti (ďalej len „DUS skúšky“), ktorých výsledkom je vypracovanie morfologického popisu odrody a skúšky hospodárskej hodnoty odrôd (ďalej len „VCU skúšky“), výsledkom ktorých je prehľad hlavných hospodárskych parametrov skúšaných odrôd ako úroda, zdravotný stav a reakcia na abiotické faktory.
V štátnych odrodových skúškach za účelom registrácie hybridov kukurice siatej na zrno a na siláž bolo v roku 2023 zaradených a skúšaných spolu 325 hybridov, z toho 32 kontrolných. Hybridy sú podľa deklarovanej dĺžky vegetačnej doby zoskupované do skorostných sortimentov. V rámci Slovenska využívame pre odrodové skúšanie kukurice siatej sieť jedenástich skúšobných staníc ÚKSÚP. (Báhoň, Veľký Meder, Želiezovce, Veľké Ripňany, Beluša, Bodorová, Vígľaš, Spišská Belá, Jakubovany, Vranov nad Topľou, Haniska).
Zhodnotenie priebehu počasia
Na skúšobných staniciach ÚKSÚP-u prebiehali v roku 2023 sejby VCU pokusov zrnových a silážnych kukuríc v rozmedzí od 13. apríla (Želiezovce) do 11. mája (Jakubovany).
Zimu 2022/2023 z teplotného hľadiska charakterizujeme ako nadnormálne teplú, s minimom krátkodobej snehovej pokrývky. Podľa SHMÚ možno január 2023, z pohľadu vysokých teplôt vzduchu, označiť za jeden z najextrémnejších mesiacov, aké v histórii meteorologických meraní na Slovensku evidujeme. Historicky extrémne vysoké boli aj zrážky v podobe dažďa na viacerých skúšobných staniciach (ďalej len „stanica“), v porovnaní na dlhodobý mesačný zrážkový normál. Mesiace február a marec boli rovnako teplotne zväčša nadnormálne až silne nadnormálne. Zrážky boli v rámci Slovenska na skúšobných staniciach značne nerovnomerne rozložené. Stanice na západnom a strednom Slovensku zrážkovo vyhodnocujeme ako podnormálne až silne podnormálne, rozdiel oproti normálu bol -70 percent v Báhoni a až +22 percent v Beluši.
Mesiace apríl a máj, obdobie po sejbe pokusov kukuríc, boli veľmi chladné. Z hľadiska priemernej mesačnej teploty boli silne podnormálne (apríl) až podnormálne (máj). Z hľadiska mesačných úhrnov zrážok boli tieto mesiace podnormálne až mimoriadne nadnormálne, s nerovnomerne rozdelenými zrážkami v rámci Slovenska. Rozdiel oproti normálu bol v mesiaci apríl +111 percent (Báhoň) a až -32 percent (Beluša, Jakubovany) a v mesiaci máj +58 percent (Veľký Meder) a až -29 percent (Jakubovany).
Jar ako celok možno charakterizovať ako studenú. V dôsledku chladného počasia, počiatočný štart kukuríc bol pomalší, v závislosti od lokality a termínu sejby. Mladé rastliny na chlad reagovali pomalým rastom až stagnáciou. Po výdatných zrážkach a hlavne po výraznom oteplení v poslednej dekáde mája, kukurice naštartovali a začali viditeľne napredovať.
Leto 2023 – vlny horúčav, ale aj dažde
V priebehu júna, za dostatku tepla a vlahy, kukurice vo fáze predlžovania stonky intenzívne rástli. Posledné dve júnové dekády boli teplé, na prelome dekád až tropické (max. 34°C, Veľký Meder), pričom zrážok bolo v rámci skúšobných staníc skôr len minimum. Úhrny zrážok v rámci Slovenska boli rozdielne. Najnižšie úhrny zrážok oproti normálu sme zaznamenali na stanici Beluša (-47 percent) a najvyššie na stanici Jakubovany (+36 percent). Mesiac júl pokračoval v teplom a suchom trende. Najnižší mesačný úhrn zrážok v milimetroch s rozdielom oproti normálu, bol zaznamenaný na stanici Veľké Ripňany (-68 percent), naopak najvyšší bol na stanici Želiezovce (+26 percent). Celá stredná dekáda bola sprevádzaná vlnou vysokých horúčav a tropických nocí (max. 36,8°C, Veľký Meder). Porasty kukuríc, v tomto období v závislosti od lokality, začali intenzívnejšie reagovať na teplo a sucho zasychaním spodných listov. Počas mesiaca júl boli kukurice vo fáze metania a kvitnutia. Nepriaznivé suché, ale hlavne horúce obdobie, do značnej miery mohlo mať negatívny vplyv na kvitnutie, opelenie a veľkosť šúľkov. V závere júla výdatne napršalo, zrážky pokračovali aj celou prvou augustovou dekádou. Najvyšší mesačný úhrn zrážok v milimetroch s rozdielom oproti normálu, bol v mesiaci august zaznamenaný na stanici Beluša (+200 percent). V strede mesiaca august nastala ďalšia vlna vysokých horúčav, ale dostatok intenzívnych zrážok, spadnutých počas celého mesiaca august, pozitívne ovplyvnilo veľkosť zrna, HTZ a úrody. Absolútne maximum teploty vzduchu bolo zaznamenané na stanici Želiezovce (+36,3°C). Tohoročný september, v histórii meraní našich staníc, možno označiť ako najteplejší mesiac za posledných 50 rokov. Odchýlka priemernej mesačnej teploty od normálu bola prevažne od +3°C (Vígľaš) do +4°C (Veľký Meder). Absolútne maximum teploty vzduchu bolo v septembri zaznamenané na stanici Veľký Meder (+33,2°C). V tomto období kukurice intenzívne dozrievali. Úhrny zrážok v rámci Slovenska boli veľmi rozdielne, deficit zrážok sa prejavil na skúšobných staniciach západného Slovenska. Našťastie porasty kukuríc čerpali vlahu z pôdy z dostatočných augustových zrážok. Najnižšie úhrny zrážok oproti normálu, sme zaznamenali v mesiaci september na stanici Beluša (-66 percent), naopak najvyššie boli na stanici Spišská Belá (+68 percent). Mesiac október bol opäť nadpriemerne teplý, sprevádzaný s vysokými úhrnmi zrážok v rámci Slovenska. Najvyšší mesačný úhrn zrážok v milimetroch s rozdielom oproti normálu, bol zaznamenaný na stanici Želiezovce (+143 percent), naopak najnižší bol na stanici Jakubovany (-7 percent). Aj mesiac november môžeme hodnotiť teplotne a zrážkovo ako nadpriemerný. Na skúšobnej stanici Beluša bol zaznamenaný mesačný úhrn zrážok v milimetroch s rozdielom oproti normálu +77 percent a na skúšobnej stanici Haniska až +185 percent.
Zdravotný stav porastov a zber
Zdravotný stav porastov v pokusoch bol počas vegetácie veľmi dobrý. Z chorôb sa až po výdatnejších augustových zrážkach začala vyskytovať na šúľkoch sneť kukuričná. Výskyt fuzárií šúľkov bol väčšinou ako druhotné napadnutie po vpichu vijačky kukuričnej (Ostrinia nubilalis). Na skúšobnej stanici Haniska bolo v pokusoch zrnových kukuríc zaznamenané vyššie percento zlomených rastlín, súviselo to s neskorým zberom kvôli nepriaznivému počasiu, dlhotrvajúcim zrážkam so silným vetrom.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.