Ziskové pestovanie olejnín

Pod týmto názvom zorganizovala spoločnosť Corteva Agriscience v poradí 24. zimné sympózium, ktoré napriek tomu, že sa uskutočnilo v on-line forme, patrí rozsahom a účasťou k najväčším odborným podujatiam na Slovensku.

V centre pozornosti bola tentoraz repka olejka, ktorá naďalej patrí medzi najpestovanejšie plodiny nielen u nás, ale aj vo svete. Sympózium tradične otvorila téma zameraná na výhľad pestovania repky vo svete, v Európe a na Slovensku s dôrazom na vývoj cien na trhu. Nemenej zaujímavými sú nové možnosti v odburinení porastov, či technológie ošetrenia repky na jar. Taktiež boli predstavené komplexné technológie ošetrenia vybraných poľných plodín, postavené na osvedčených a nových prípravkoch spoločnosti Corteva Agriscience pre sezónu 2022.

Stagnácia v produkcii

„Svetová produkcia repky v posledných desiatich rokoch stagnuje. V roku 2021 bolo pozberaných 63,7 milióna ton repky, pričom v porovnaní so sezónou 2013/2014 došlo k poklesu v produkcii minimálne o 15 percent,“ zhodnotil Ing. Martin Volf zo Svazu pěstitelů a zpracovatelů olejnin situáciu v produkcii repky vo svete. Naďalej najväčším producentom repky vo svete je v posledných troch rokoch (2019 - 2021) Kanada s 28 percentami, je taktiež najväčším svetovým exportérom repkového semena a výrazným spôsobom ovplyvňuje medzinárodný trh. EÚ má na produkcii repky 26 percentný podiel, zároveň je jej najväčším spracovateľom vo svete. Ako uviedol M. Volf, pre vykrytie spracovateľských kapacít v EÚ potrebujeme každoročne doviezť 5 až 6 miliónov ton repky. Najväčšími dodávateľmi pre európsky trh sú Austrália a Ukrajina s dvomi až tromi miliónmi ton repky ročne. 

Rast cien

V rámci EÚ došlo od roku 2014 k výraznému poklesu v produkcii repky, konkrétne o 20 percent. Podľa M. Volfa tento pokles dostal ceny za repku vysoko s predpokladom ich ďalšieho rastu do budúcnosti. V roku 2021 bolo v EU pozberaných cez 17 miliónov ton repky, pričom celková produkcia bola daná nadpriemernou úrodou z hektára. Najväčším európskym producentom je Nemecko s 3, 7 milióna ton repky. Produkciu cez 3 milióny ton dosiahlo Francúzsko, taktiež Poľsko s 3,22 milióna ton. Produkcia repky v Českej republike v posledných rokoch osciluje v rozpätí 1 až 1,5 milióna ton. Porovnateľne intenzívne sa repka pestuje aj na Slovensku – v roku 2021 so zberovou plochou na úrovni 133 tisíc hektárov s priemernou úrodou 3,04 tony z hektára a výslednou produkciou 405 tisíc ton repky, sme sa zaradili na desiate miesto v EÚ. Podľa M. Volfa je to dobrý výsledok, avšak zberová plocha v SR bola najnižšia za posledných päť rokov a celková produkcia bola šiesta najnižšia za posledných desať rokov. Vplyv na úrody mal opäť priebeh počasia zvlášť nerovnomerné rozloženie zrážok počas vegetácie (sucho v marci a apríli, nadpriemerné zrážky v máji).

Aký bude ďalší vývoj?

M. Volf nepredpokladá zvyšovanie produkcie repky v ČR a na Slovensku a to pre vysoké ceny za priemyselné hnojivá, problémy s účinnosťou insekticídov a postupné zavádzanie Green Deal (Zelená dohoda pre Európu): „Skôr bude produkcia repky klesať. A ak bude klesať, posilní to ceny.“

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down