Ziskové pestovanie plodín v nestabilnom období

V poradí 25 odborné sympózium spoločnosti Corteva Agriscience Slovakia s. r. o., ktoré sa uskutočnilo 19. januára 2023 v Nitre bolo tentoraz zamerané na ziskové pestovanie plodín v nestabilnom období poznamenanom krízami. Tradičné podujatie, opäť s mimoriadne vysokou účasťou poľnohospodárov najmä zo západného Slovenska prinieslo informácie o aktuálnej situácii v slovenskom poľnohospodárstve, o nových možnostiach v odburinení porastov. Taktiež boli predstavené komplexné technológie ošetrenia vybraných poľných plodín, postavené na osvedčených a nových prípravkoch spoločnosti Corteva Agriscience Slovakia s.r.o. pre sezónu 2023.

Hostí konferencie v nabitej sále výstaviska Agrokomplex v Nitre pozdravil Emil Macho, predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory. Okrem iného uviedol, že už teraz je isté, že Strategický plán k novej SPP čaká už v prvom polroku 2023 modifikácia. Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora navrhne MPRV SR konkrétne zmeny, ktoré budú reflektovať nevhodne nastavené podmienky niektorých intervencií, prípadne presuny finančných prostriedkov v rámci Strategického plánu SPP. 

Aké máme možnosti v herbicídnej ochrane obilnín

„Faktorov, ktoré ovplyvňujú účinnosť herbicídov je viacero. Veľmi významné sú poveternostné podmienky, spracovanie pôdy vo vzťahu k účinnosti herbicídov, ale aj ďalšie. 

Pri jesenných aplikáciách herbicídov nie je teplota až tak dôležitá, v prípade herbicídov pôsobiacich cez pôdu je oveľa dôležitejšia vlhkosť pôdy,“ upozornil na známe fakty doc. Ing. Miroslav Jursík, Ph.D., z Českej zemědělskej univerzity v Prahe.

Dôležitejšia je teplota pri jarných ošetreniach. Z hľadiska efektívnej účinnosti herbicídu upozornil M. Jursík na dôležitosť minimálnej a maximálnej teploty, po prekročení ktorej účinnosť zásahu klesá. Hlavne aká je teplota tri až päť dní pred aplikáciou herbicídu.

Na druhej strane veľký význam zrážok, alebo pôdnej vlhkosti je aj pri aplikácii herbicídov na jar, kedy sa väčšinou používajú herbicídy s účinnosťou cez list. Zrážky majú zásadný vplyv v tom, že pokiaľ príde veľmi suché obdobie (v posledných rokoch častý jav na jar), tak buriny v podmienkach sucha, vyšších teplôt a teda vyššej intenzity slnečného žiarenia vytvárajú na povrchu listov silnejšiu voskovú vrstvu, ktorá bráni nielen vysychaniu listov, ale aj prieniku herbicídov do ich vnútra. Účinnosti herbicídu treba napomôcť pridaním zmáčadla. „Nikdy ale nedosiahnete takú účinnosť herbicídneho ošetrenia, ako keď dva - tri dni pred aplikáciou spadne 10 až 20 milimetrov zrážok,“ dodal M. Jursík. 

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down