Ziskové pestovanie plodín v nestabilnom období 2024

V poradí 26 odborné sympózium spoločnosti Corteva Agriscience Slovakia s. r. o., ktoré sa uskutočnilo v januári 2024 v Nitre bolo tentoraz zamerané na ziskové pestovanie plodín v nestabilnom období poznamenanom krízami. Tradičné podujatie, opäť s mimoriadne vysokou účasťou poľnohospodárov prinieslo informácie o aktuálnej situácii v slovenskom poľnohospodárstve, o nových možnostiach v odburinení porastov. Taktiež boli predstavené komplexné technológie ošetrenia vybraných poľných plodín, postavené na osvedčených a nových prípravkoch spoločnosti Corteva Agriscience Slovakia s. r. o. pre sezónu 2024.

Hostí konferencie v absolútne plnej sále výstaviska Agrokomplex v Nitre privítal Ing. Tomáš Upohlav, zástupca spoločnosti Corteva Agriscience Slovakia. 

Úvod konferencie patril príhovoru Emila Macha, predsedu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory, podľa ktorého je situácia v agrosektore vážna: „Rok 2023 dopadol zle. V porovnaní s rokom 2022 boli komodity predávané za diametrálne odlišné ceny.“ Okrem iného poukázal na problémy týkajúcej sa fungovania PPA, častých zmien v jej vedení. Situáciu poľnohospodárov sťažuje neúnosné administratívne zaťaženie, kontroly na mieste, atď. Upozornil na vyplácanie priamych platieb v budúcnosti, resp. minimálne v tomto programovom období, ktoré nebude naraz 15. decembra, ako tomu bolo doposiaľ, ale vo viacerých termínoch. To znamená, že podobne ako v iných krajinách, bude rozložené v čase, od septembra približne do konca februára. 

V prípade projektových podpôr je výzvou do budúcnosti zjednodušenie procesov, ich skrátenie v čase. Ďalším priam chronickým problémom, týkajúcim sa SPF, je vysporiadanie pozemkov, čo si vyžaduje skoré vyriešenie. SPF by podľa E. Macha mal mať stanovené časové lehoty, napr. pri podaní žiadosti, aby žiadateľ dostal v reálnom čase písomnú odpoveď. Čo sa týka štátnych pomocí pozitívom je, že sa relatívne ľahko a rýchlo čerpajú. Pre budúci rok je určených 76 miliónov euro (zelená nafta, poistenie, kadávery, plemenné knihy plus schémy štátnych pomocí).

Veľkou témou je daň z nehnuteľností, aspoň jej zastropovanie, čo je na diskusiu so ZMOS-om. Taktiež zamestnávanie ľudí v poľnohospodárstve. Je dôležité komunikovať s odbornými školami na regionálnej úrovni, napr. poľnohospodárske družstvo - škola, so zámerom vychovať si vlastných ľudí a tak si iniciatívne pomôcť. Ďalší veľký problém je v presune informácií smerom k poľnohospodárom, zlyháva nielen štát, ale aj organizácie zriadené štátom, najmä v oblasti legislatívy. Poľnohospodári nemajú informácie, tápajú ako vypĺňať žiadosti, o to dôležitejšie je zapracovať na vytváraní programov, ktoré fungujú v okolitých štátoch, t. j. vytvoriť systém a štruktúru regionálnych poradcov, napr. cez regionálne komory. 

Juventus – nový herbicíd do obilnín

„Ešte pred 12 rokmi sa v herbicídnej ochrane obilnín využíval výhradne len jarný termín, avšak dnes sa do popredia dostáva ošetrovanie proti burinám na jeseň,“ uviedol Ing. Jiří Matoulek, z oddelenia výskumu a vývoja spoločnosti Corteva z ČR. Dôvody sú viaceré. Buriny sú v nižšej rastovej fáze a sú tak najcitlivejšie na zásah herbicídom. Na jeseň sú istejšie vlahové podmienky, potrebné pre čo najlepšiu účinnosť herbicídov. Veľmi dôležitou je antirezistentná stratégia, t. j. striedanie prípravkov s rôznymi mechanizmami účinku, pričom jeseň je výhodnejšia v porovnaní s jarou - na jar sú k dispozícii prípravky iba s tromi mechanizmami účinku, naproti tomu na jeseň je ich šesť až sedem. Taktiež snaha čo najrýchlejšie zlikvidovať buriny na danom pozemku, najmä v suchom období, kedy odoberajú plodinám tak potrebnú vodu a živiny. 

Aký herbicíd použiť?

Ideálne vlastnosti herbicídu sú podľa J. Matoulka v podstate tri, z nich najdôležitejšou je samotná účinnosť.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down