Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum – Výskumný ústav rastlinnej výroby Piešťany v spolupráci s Národným centrom pre popularizáciu vedy a techniky v spolupráci s CVTI SR v Bratislave, ktoré je priamo riadenou organizáciou MŠVVaŠ SR, zorganizovalo vo štvrtok 20. apríla 2017 v Art Jazz Gallery Kursalonu Piešťany, prednášku, v rámci cyklu stretnutí s osobnosťami vedy a techniky pri káve, pod názvom „Veda v centre“.
Živá pôda – bol názov aprílovej „Vedy v centre“ v Piešťanoch, ktorej hosťami boli Ing. Roman Hašana, PhD. a Ing. Rastislav Bušo, PhD. z NPPC – VÚRV Piešťany, výskumníci v oblasti pôdy a jej vlastností, členovia Združenia pre rozvoj bez orbových technológií v rastlinnej výrobe Slovak no-till clubu.
Pôda ako základ environmentu
Pôda je obmedzený a v priebehu ľudského života neobnoviteľný prírodný zdroj. V prípade postupujúcej degradácie a straty sa tento zdroj stáva v mnohých častiach sveta limitom ďalšieho rozvoja ľudskej spoločnosti. Ak by prestala existovať pôda, prestane existovať biosféra s ničivými dôsledkami pre ľudstvo.
Funkcie pôdy
Snáď najdôležitejšou funkciou pôdy je jej produkčná schopnosť, ktorá bola, ale stále aj je vnímaná ako hlavná a často aj ako jediná funkcia pôdy. Zabezpečuje sa prostredníctvom nej produkcia primárnych produktov a to či už na priamu spotrebu, alebo pre výrobu potravín pre ľudí. Samozrejme produkcia získaná vo forme rastlinnej biomasy neslúži len ako potrava pre ľudstvo, ale aj pre zvieratá a v prípade hospodárskych zvierat je opätovne využívaná ako potravinový zdroj pre ľudí ako primárny produkt, resp. produkt pre spracovateľský, potravinársky priemysel.
Pôdna úrodnosť
Je charakterizovaná schopnosťou pôdy poskytovať úrodu rastlín, t. j. schopnosť poskytovať rastlinám také životné podmienky, ktoré môžu uspokojiť ich požiadavky na vodu, živiny a pôdny vzduch v priebehu celého vegetačného obdobia a tak zaistiť ich úrodu.
Úrodu formuje - komplex fyzikálnych, chemických, fyzikálno-chemických a biochemických procesov, ktoré v pôde prebiehajú.
Pôdnu úrodnosť bezprostredne ovplyvňujú faktory akými sú genetický pôdny typ, pôdny druh, hĺbka pôdy a ornice, pórovitosť a štruktúra pôdy, minerálna sila pôdy, sorpčný komplex pôdy, pôdna reakcia, množstvo a kvalita humusu, hladina podzemnej vody a ďalšie.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.